Advokat žrtava genocida: Holandija ostaje kriva, sad se cjenka oko visine odštete

Holandija će podnijeti žalbu Vrhovnom sudu i zatražiti da ovaj sud odbaci presudu holandskog Žalbenog suda koji je u julu potvrdio da ta zemlja snosi “djelomičnu odgovornost” za pokolj nad 350 Bošnjaka muslimana u Srebrenici, izbačenih 1995. iz UN-ove baze koju su tad osiguravali holandski vojnici.

– Država Holandija podnijet će žalbu na ovu presudu koju smatra nedovoljno jasnom – izjavio je glasnogovornik holandskog Ministarstva odbrane Klaas Meijer.

Žalbeni sud u Den Haagu 27. jula potvrdio je da je Holandija postupila protivzakonito te da mora platiti “djelomičnu odštetu” žrtvama masakra. Tu odštetu je sud procijenio na 30 posto i naveo da je “postojalo 70 posto šansi da će muškarci biti odvedeni iz baze bez obzira na reakciju holandskih vojnika”.

– Tokom evakuacije holandski mirovnjaci olakšali su razdvajanje muslimanskih muškaraca i mladića, znajući kako postoji realna opasnost da će se bosanski Srbi prema njima ponašati nehumano ili da će ih pogubiti – navedeno je u presudi.

Semir Guzin, advokat koji zastupa žrtve srebreničkog genocida, kazao je za Faktor da žalba Holandije nije nikakvo iznenađenje te da su se i porodice žrtava genocida odmah odlučile da će ići na kasaciju, kako se to zove u holandskoj pravnoj terminologiji, odnosno na reviziju ove presude.

– Holandija od samog početka osporava svoju bilo kakvu odgovornost. Oni su ulagali žalbu i na prvostepenu presudu i sad traže kasaciju, odnosno reviziju, na Vrhovnom sudu – kazao je Guzin za Faktor te dodao da će i advokati srebreničkih žrtava također uložiti žalbu.

Presudu osporavaju po dva osnova. Srebreničani smatraju da naknada štete ne pripada samo porodicama onih 350 Bošnjaka koji su bili unutar baze Potočari, već i onima stotinama onih koji su bili oko baze kao i hiljadama koji su bili u centru Srebrenice.

– Mi smatramo da porodicama svih tih ubijenih Srebreničana pripada ta kompenzacija. Drugi osnov je tih famoznih 30 posto. Tužba gospodina Hasana Nuhanovića je činjenično i pravno identična stvar. U njegovom predmetu je sud utvrdio i presudio da je ta krivica i odšteta stopostotna. Jedina je razlika što se ovdje radi o 700-800 porodica, a tamo o troje ljudi. Htjeli su da prođu što povoljnije – naglasio je za Faktor advokat koji zastupa žrtve srebreničkog genocida.

On je podsjetio i da je u presudi Žalbenog suda navedeno i da će se porodicama 350 žrtava srebreničkoga genocida ponuditi nagodba u kojoj je materijalna šteta praktično umanjena za 70 posto. Ukoliko je ne prihvate, onda bi svaka porodica pojedinačno trebala pokrenuti sudski postupak.

– Bez obzira na to koliki je procent, presudom je utvrđena odgovornost i moje je mišljenje da se taj dio neće promijeniti – naglasio je advokat Guzin.

Što se tiče odštete to je sasvim drugi postupak na kojem pravni tim porodica žrtava srebreničkoga genocida trenutno radi. Guzin napominje da je ta odšteta od famoznih 30 posto “pravosnažna i izvršna”. Sad treba identificirati ko su ti pravni sljednici žrtava koje su bile unutar same baze, a potom treba vidjeti koliki bi to bio iznos za kompenzaciju štete.

– Ako se tu postigne dogovor, sve će se riješiti mirnim putem. Ako se ne postigne dogovor, mora se voditi poseban postupak u kojem se neće utvrđivati je li Holandija odgovorna ili ne, već se se samo utvrđivati kolika je visina te kompenzacije. Holandska strana nije do sad ponudila nikakav iznos, niti će. Mi se pripremamo za inicijativu za vođenje tog postupka. Prema našim procjenama, to ćemo pokrenuti do kraja ove godine – kazao je Guzin za Faktor.

Što se tiče revizije presude koju će zatražiti i Holandija i porodice srebreničkoga genocida, ona će ići na Vrhovni sud, a sam postupak će, smatra advokat Guzin, “sigurno trajati između godinu i po i dvije godine jer ni njihovi sudovi nisu ništa ažurniji od naših”.

Faktor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.