Australski naučnici tvrde: Okeanima će zavladati ribe koje će ugrožavati biološku raznolikost

Ihtiološka raznolikost okeana u budućnosti značajno će se smanjiti, a manje vrste riba, koje naučnici upoređuju sa štakorima i bubama na kopnu, zbog acidifikacije okeana ugrozit će biološku ravnotežu i zavladati podmorjem, rezultati su istraživanja australskih naučnika objavljeni u časopisu “Current Biology”.

– Trogodišnje istraživanje bilo je nešto poput putovanja kroz vrijeme… Uspjeli smo predvidjeti šta će se u budućnosti događati sa našim ekosistemom i kako bi mogao izgledati omjer ribljih vrsta – kazao je voditelj istraživanja Ivan Nagelkerken sa Univerziteta Adelaide.

– Ako govorimo o ukupnom broju riba u morima možemo kazati da se njihov broj, zbog kiselosti okeana povećava, ali istodobno se smanjuje lokalna bioraznolikost – objašnjava Nagelkerken.

Otprije se zna da se kiselost svjetskih okeana povećava, a ona je sve veća prijetnja morskim vrstama. To je dodatni dokaz da je atmosferski ugljen dioksid, odgovoran za klimatske promjene, odgovoran i za negativne učinke u morskoj okolini. Okeani služe kao odvod ugljen dioksida ispuštenog u atmosferu, podsjeća Nagelkerken.

Okeani apsorbiraju ugljen dioksid, a vodikovi ioni se hemijskim procesom otpuštaju, čineći na taj način morsku vodu kiselijom. Podaci kojima raspolažemo ukazuju na konstantan rast kiselosti u okeanima, a to je direktan rezultat porasta nivoa ugljen dioksida u atmosferi, zbog čega je i utjecaj na brojne organizme u okeanima i morima iznimno veliki.

Čovjek je najodogovorniji za to što je 30 posto okeana već sada kiselije nego u prošlim stoljećima, kažu naučnici i dodaju da će se stanje samo pogoršavati jer će se sve više ugljen dioksida emitirati u atmosferu, većinom kroz fosilna goriva koja izgaraju, poput ugljena, prirodnog plina i nafte.

Nagelkerken je kazao da su i ranije provedena istraživanja ukazivala na to da će klimatske promjene utjecati na smanjenje riblje bioraznolikosti, ali sada naučnici raspolažu uvjerljivijim argumentima.

Istraživanja ribljih vrsta u prirodnom morskom staništu blizu vulkanskih kanala, gdje je koncentracija ugljen dioksida slična onoj kakvu naučnici predviđaju za kraj stoljeća, pokazala su da su se u takvoj morskoj okolini razmnožile manje i dominantnije ribe, koje su se brže razmnožile, a one manje agresivne i rjeđe vrste u potpunosti su nestale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.