Barci Superkup – Golčina Dembelea, penal, rekorder Messi

Fudbaleri Barcelone pobjedom protiv Seville sa 2:1 počeli su novu sezonu i 13. put u historiji osvojili Superkup Španije.

Katalonci su u reprizi finala Kupa kralja (5:0), kojim je spuštena zavjesa na prošlu sezonu, poslije preokreta savladali Sevillu, koja u 90. minutu nije realizovala jedanaesterac.

Ekipa iz Andaluzije je povela u 9. minutu golom Pabla Sarabije na asistenciju Luisa Muriela, a na poluvreme se otišlo sa nerješenim rezultatom jer je Gerard Pique izjednačio nakon što Leo Messi nije imao sreće da postigne pogodak poslije dobro izvedenog slobodnog udarca. Argentinac je pogodio stativu, potom je lopta udarila u leđa golmana Vaclika, pa ponovo stativu…

Sevilla je u nastavku utakmice imala tri dobre šanse preko Franka Vazqueza, međutim, u junake su izraslu Ousman Dembele i Marc-Andre ter Stegen.

Francuski reprezentativac je u 79. minutu spektakularnim golom donio prednost Barceloni, a njemački golman je u posljednjim trenucima utakmice (gol pogledajte OVDE), nakon skrivljenog penala nad doskorašnjim sagračem Aleixom Vidalom, odbranio udarac Vissamu Ben Yedderu.

Messi je prvi put kao kapiten Katalonaca podigao pehar, 33. put u karijeri i na vječnoj listi najtrofejnijih igrača prestigao je Andresa Iniestu.

Prvi put u historiji meč Superkupa odigran je van granica Španije, konkretno u marokanskom gradu Tangeru. Također, prvi put je o pobjedniku odlučivao jedan meč.