Beogradske lekcije kosovskim Srbima

Odluka Srpske liste da zamrzne odnose sa predsjednikom Kosova Hashimom Thaçijem je apsurdna, destruktivna i naređena iz Beograda, ocijenjuju iz Thaçijevog kabineta.

Srpska lista je odlučila da zamrzne svaku komunikaciju sa predsednikom Kosova, zato što je utvrdila da je njegova politika, što se tiče položaja Srba na Kosovu, “antiustavna, antipravna i na štetu srpskog naroda”.

Putem otvorenog pisma upućenom predsjedniku, ova lista protestuje i smatra Thaçija odgovornim zbog, kako se navodi, lošeg položaja Srba, zato što nije ništa uradio po pitanju formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom.

Lista optužuje kosovskog predsjednika i da se mješa u političke poslove Srba na Kosovu, te da vrši pritisak na izborni proces u opštini Parteš i drugo.

Centralna izborna komisija poništila je rezultate prvog kruga izbora u toj opštini sa srpskim većinskim stanovništvom, zbog dokazane manipulacije i kupovine glasova kandidata Srpske liste.

Poslanik Srpske liste Igor Simić u izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da će Srpska lista biti odgovoran partner u radu svih institucija, ali da je primarni interes bolji život Srba.

“Ovo pismo ima za cilj da osvesti one koje misle da ćemo olako prelaziti preko postupaka kojima se pokazuje nepoštovanje srpskih predstavnika u institucijama, ali i srpskog naroda uopšte”, kaže Simić.

Šef kabineta predsjednika Thaçija, Bekim Çollaku, u izjavi za RSE navodi da je ovo pismo iznenađujuće i neočekivano jer mu nije prethodio nikakav sastanak, te da razlozi za zamrzavanje komunikacije nemaju težinu.

Čolaku ističe da je ono iznenađujuće i za mnoge članove predsjedništva Srpske liste jer ne smatra da je o tome vođena ikakva rasprava.

Bekim Çollaku je u ime predsjednika izrazio žaljenje zbog takvog djelovanja i “neozbiljnog pristupa Srpske liste”.

“Smatram da takva odluka i pismo ne dokazuju da iza toga stoji Srpska lista, već vjerujem da je jedini autor pisma Vlada Srbije, koja je inicirala i imponovala takvu odluku iz političkih, taktičkih i strateških razloga. Ovo nije prvi put da se predstavnici kosovskih Srba manipulišu za potrebe Srbije”, ističe Çollaku.

Međutim, Igor Simić navodi da je odluka o zamrzavanju komunikacije stav cjelokupne Srpske liste.

“Ono što je najznačajnije jeste da je i zvanični Beograd apsolutno nezadovoljan ponašanjem predstavnika Prištine kada je ispunjenje Briselskog sporazuma u pitanju. Prvi sporazum o normalizaciji odnosa je potpisan u aprilu 2013. i njime je predviđeno formiranje Zajednice srpskih opština. Potpisnik je bio Hashim Thaçi lično, ali do danas ni jedan korak nije učinjen kako bi se Zajednica srpskih opština formirala”, riječi su Simića.

 Transformacija u Oružane snage je kočnica

S druge strane, Çollaku navodi da Kosovo bolje od bilo koje druge zemlje na svetu garantuje jednaka prava za sve zajednice.

Što se Zajednice srpskih opština tiče, zabrinutost Srpske liste po tom pitanju stoji. Ali, ipak, dodaje Čolaku, u pitanju je proces koji ne može da se reši brzo.

“Iako je prošlo mnogo vremena od Briselskog sporazuma iz 2013, znamo da obe strane u dijalogu i dalje moraju da rade na tehničkim pitanjima koja još nisu sprovedena. Kosovo će ostati pri obavezama i u optimalnom roku će sprovesti i sporazum o Zajednici, u skladu sa odlukom Ustavnog suda. Ali, to kašnjenje i odugovlačenje u implementaciji ne može da služi ni jednoj partiji, u ovom slučaju Srpskoj listi, da donosi apsurdne odluke, kao što je zamrzavanje komunikacije sa najvažnijom institucijom u Republici Kosova”, naveo je Çollaku.

Bekim Çollaku dodaje da je jedan od razloga ovakvog delovanja Beograda i Srpske liste upravo taj što je predsednik Kosova uključen u intezivnu kampanju promocije transformacije Bezbjednosnih snaga u Oružane snage.

“Sigurno je da Beograd nije sretan što će Kosovo uskoro imati vojsku i prema tome koristi najvažniju kartu, srpsku zajednicu, kao taoca tog procesa. Pored toga, brzo ulazimo u konačnu fazu dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije koja neće biti laka, ali koja će imati siguran završetak – potpuna normalizacija odnosa, što je jedini ključ za evropsku perspektivu dve zemlje, a u našem slučaju to podrazumijeva okončanje vjekovnog konflikta, novu perspektivu mira i saradnje, ali i recipročno priznanje”, ističe on.

Çollaku ipak ističe da predsjednik Kosova održava komunikaciju i saradnju sa svim predstavnicima Srba a koji se “ne podvrgavaju diktatu Srbije”.

Poznavoc političkih prilika Petar Miletić kaže da najbolje ne razumije odluku Srpske liste da se zamrzne komunikacija sa predsjednikom, koji i pored važne funkcije, nije izvor moći, kao što je Vlada Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.