Beqaj: Hapšenje Đurića dogovor predsjednika Srbije i Kosova

Politički analitičar iz Prištine Belul Beqaj rekao je u emisiji Slobodno srpski da odgovornost što Zajednica srpskih opština još nije formirana, ni poslije skoro pet godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, snose sve strane, a najviše Priština.

“Najodgovornija strana je zapravo albanska strana. U prvobitnom Briselskom sporazumu na jednom mjestu rečeno je da se revizija statuta obavlja na osnovu Ustava Kosova i Ustav Kosova je razmotren. Ustavni sud je dao sugestije i nisam video nijedan razlog što to nije završeno”.

Beqaj je kazao da ne vidi nikakvu opasnost u tome ako Srbi na Kosovu sami krenu u formiranje Zajednice srpskih opština, kako su nedavno najavili.

“Možda će to ubrzati proces, možda će to približiti situaciju nekakvom konačnom rješenju. Ukoliko se dođe do toga, Zajednica se neće stvarati samo na osnovu sugestija Ustavnog suda Kosova, nego i Briselskog sporazuma. To podrazumijeva da će imati neke dodatne kompetencije za koje se Srbi zalažu od prvog dana”.

Beqaj smatra da je predsjednik Kosova Hashim Thaçi obmanuo javnost rekavši da će Zajednica srpskih opština biti nevladina organizacija.

“Ukoliko je nevladina organizacija, onda nema potrebe da dolazimo do međunarodnog sporazuma. To stoji u Ustavu i to mogu da urade svi kako su inače radili. Imamo više od šest hiljada nevladinih organizacija na Kosovu”.

Hapšenja Đurića dogovoreno

Smatra da je akcija Policije Kosova u sjevernoj Mitrovici i hapšenje Marka Đurića dogovor predsjednika Srbije i Kosova Aleksandra Vučića i Hashima Thaçija.

“Moja je procjena da je zapravo ta sumorna slika više ili manje koordinirani proizvod ili provokacija dva predsjednika, dakle, gospodina Vučića i gospodina Thaçija i razlog je jednostavan. Mislim da je to bilo neophodno upravo iz razloga što se na takav način stvara klima koja će opravdati buduće eventualno rješenje za otvorena pitanja uključujući i sjever Kosova. Dakle, na takav jedan način stvarajući klimu straha akteri koji su nosioci ovakve politike, na neki način od sada se ograđuju od onoga što će eventualno biti maksimum za jednog ili za drugog”.

Govoreći o hapšenju i deportaciji šestorice državljana Turske Beqaj je kazao da je to dokaz, kako je kazao, nefunkcionalne države.

“Odgovornost za to što se dogodilo leži kod svih tih faktora odlučivanja, od predsjednika koji je dobio pohvalu od strane predsjednika Turske, pa do onih najnižih koji su silom prilika samo izvršioci tih naređenja koja su dali njihovi pretpostavljeni. Dakle, mislim da je to bio kolaps države i mislim da bi bilo korektno da se iz ovog ugla ne sagleda samo politička odgovornost, jer je to nedovoljno, jer mi imamo zapravo jedan klasičan nokaut pravne države na Kosovu i taj klasičan nokaut ne može da prođe bez odgovornosti pravnog karaktera”.

Novi izbori ništa ne bi promjenili

Beqaj smatra da su nakon prelaska poslanika Srpske liste u opoziciju na Kosovu mogući novi izbori, ali da po njegovim riječima oni ništa značajno ne bi promjenili.

“Pitanje vandrednih izbora je kod nas uvijek otvoreno pitanje. Međutim, nemamo adekvatan ambijent političkih stranaka koji bi mogao biti bolja alternativa za ovo što se događa danas. Više ili manje situacija bi bila ista iz dva razloga. Prvo, što su i unutrašnji odnosi glavnih aktera na Kosovu rascjepkani, podjeljeni i drugo, mislim da ne možemo očekivati kvalitetne promjene ukoliko u međuvremenu nemamo reformu izbornog sistema koji bi omogućio jedan drugačiji kvalitet poslanika u parlamentun i reforme Ustava Kosova koja su neophodne poslije svega ovoga što se dogodilo. Dakle, mislim da bi to bilo gubljenje vremena, vraćanje na isto. U tom kontekstu možda bi pametnije i racionalnije bilo da imamo razum, da stvorimo jednu prelaznu vladu koja bi u izvesnom periodu od šest do sedam meseci pripremila izborne reforme, kao i reformu odnosno promenu ustava”.

Ubistvo Olivera Ivanovića ima politički karakter

O ubistvu lidera Građanske inicijative Srbija, Demokratija, Ptavda, Bećaj kaže da je Oliver Ivanoviuć bio čovjek koji je htio da se atikuliše na autentičan način nezavisno od Beograda i nezavisno od Prištine.

“Ljudi, kao što je Oliver Ivanović, koji bi htjeli da budu svoji na svome, automacki predstavljaju problem vlasti i u Prištini i u Beogradu, pogotovo. Mislim da je tu razlog zbog čega imamo pokušaje da se to zaboravi, da se to na neki način marginalizuje i da pređemo preko toga kao da se ništa nije dogodilo. Mislim da je tu zapravo zajednička igra vlasti Beograda i Prištine i mislim da je to vrlo ozbiljna stvar o kojoj treba da razmišljamo i da se angažujemo, jer Oliver Ivanović, nezavisno od toga što je imao jednu kontraveznu ulogu, prvobitno je bio i poslanik kosovskog parlamenta, a potom i opozicionar Beograda. Ako ništa drugo, trebalo bi da se sazna zašto je ubijen. Ako se ovaj teroristički akt uskoro ne objelodani, mislim da je to jedna velika odgovornost, ali istovremeno i prijetnja”.

Pravi motiv ima politički karakter i zato su male šanse da se objelodani ko je naručilac i ko izvršilac tog terorističkog čina, izjavio je politički analitičar Beluj Beqaj u emisiji Slobodno srpski.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.