Bizarne zabrane za turiste: Nedozvoljene rezervacije, prevozna sredstva, kule od pijeska…

Turisti možda još mogu znati da ne smiju bacati otpatke na plaži, ali zapravo stalno niču nova pravila i propisi o ponašanju na nekim turističkim destinacijama. Predstavljamo neke od najbizarnijih zabrana na koje nailaze turisti koji se odluče posjetiti neke od najatraktivnijih destinacija u Španiji, Grčkoj i Italiji.

Dok se kupate u moru, ako vam je muka i ako nema wc-a na plaži, malo ko će dva puta razmisliti da li da “pusti vodu”: tko će primijetiti tu doslovno kap u moru? Ali oprez: mokrenje u moru u općini Lepe na jugoistoku Španije je najstrože zabranjeno još od 2012. Kazna za to iznosi do 750 eura, bez obzira što nikome nije jasno kako bi se uopće mogao utvrditi počinitelj tog teškog prijestupa. Gradska vijećnica Maria de los Angeles Lorenzo ipak tvrdi da to nije tek hir gradskih vlasti kako bi se “ogulilo turiste”.

– Želimo ljude senzibilizirati za probleme okoliša – izjavila je vijećnica, prenosi Deutsche Welle.

Zabranjene kule od pijeska

Na više plaža Tenerife vas mogu “opaliti” globom i ako na plaži odlučite izgraditi “veću” kulu ili figuru od pijeska. Zabrana služi “iz estetskih razloga”, kako se tumači.

Na plaži Santadera, na sjeveru Španije, zabranjeno je mnogo toga: jahanje, igranje loptom, surfanje, ali i slušanje muzike i jelo.

Na “plaži Rima”, Ostiji, vodi se bitka protiv iznajmljivanja sandolina i čamaca turistima.

Na plaži Valencije ne samo da ne smijete nešto jesti, nego morate sakriti i sve vrste prevoznih sredstava – bicikle, skateboardovi, role… Taj grad, kao i mnoga druga ljetovališta gdje su turisti uvjereni da saobraćajna pravila ne vrijede za vrijeme odmora, ima ogromnih problema s biciklima i drugim prijevoznim sredstvima po šetalištima i pješačkim zonama, tako da je ovaj propis posljedica tih muka i pokušaja da se “uvede civilizacija”, kako je rekao portparol Gradske uprave.

Zabranjen sapun

U Benidromu, na španjolskoj Costi Blanci, zabranjeno je mnogo toga, između ostalog i pranje sapunom ili šamponom u moru. Zabranjeno je i ostati na plaži preko noći, zabranjeno je i igrati tenis ili druge “igre koje smetaju” drugima na plaži, zabranjena je i upotreba kuhinjskog pribora. Tolike zabrane možda nisu posve nepotrebne: u tom gradiću živi jedva sedamdesetak hiljada duša, preko ljeta to postane metropola s milion i po turista.

Nijemci su velemajstori za rezervaciju mjesta na plaži. U cik zore obično otac porodice osvane na plaži i “rezervira” mjesto peškirom, suncobranom, ležaljkama i drugim priborom za plažu. Nakon toga porodica mirno doručkuje i u neko doba dana dođe na “svoje” mjesto. U sve više ljetovališta je to zabranjeno, u Torroxu na Malagi su upozoreni da će čitav taj krš biti uklonjen s plaže ako korisnici nisu prisutni.

Može se razumjeti zabrana da neko “kao suvenir” uzme komad nekog arheološkog spomenika, ali u Grčkoj je zabranjeno uzimanje bilo kakvog kamenja u područjima antičkih spomenika. Tačnije, može vam se dogoditi da provedete noć u policijskoj stanici dok se ne nađe neki gradski arheolog koji će procijeniti da li je ono što ste stavili u džep arheološki artefakt ili običan kamen.

Zabranjeno stajanje

U Veneciji se turisti brojnim plakatima upozoravaju da ne smiju stati gdje im ćefne i zuriti naokolo: previše je turista u koloni iza njih tako da je zastoj neminovan. To se događa pogotovo na mostovima, što rijetke preostale stanovnike Venecije dovodi do ludila.

Firenca vodi rat protiv turista, koji su toliko drski da ne ručaju u gradskim restoranima, nego jednostavno kupe namirnice u trgovini i sjednu negdje na stepenice u središtu grada da bi pojeli što imaju. Trenutno su gradske vlasti došle na ideju da oko podneva sva primjerena mjesta poprskaju vodom.

U Rimu je na nekim poznatim turističkim mjestima zabranjen već i predah: ako neko već i sjedne na, recimo, Fontanu di Trevi odmah će biti upozoren zviždukom čuvara. Naravno da je i kupanje zabranjeno, globa je do 500 eura, ali uvijek ima turista koji ne mogu odoljeti.

Zabranjeno je mnogo toga i ovo su samo neki primjeri. Pušači se često već moraju brinuti za goli život, a zabranjeno je i kupovanje, barem kod ilegalnih trgovaca. U Firenci ima i ekološki podnošljivih grafita na bazi jogurta koji turiste upozoravaju na ulične prodavače i mogućnost da budu kažnjeni i do 7.000 eura.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.