Bošnjačka zajednice se žalila ministarki Tahiri zbog diskriminacije u Briselskom sporazumu

Ministarka za dijalog, Edita Tahiri se sastala sa delegacijom iz bošnjačke zajednice, koju je predvodio zastupnik u Parlamentu Kosova, Ćerim Bajrami. U delagaciji su bili i Nedžad Ugljanin, odbornik u Skupštini opštine Mitrovica, Marina Salković, supruga heroja Šefka Salkovića, Edin Islamović, Rade Bektić, kao i pravnici iz svih opština na sjeveru zemlje. Na sastanku je bila prisutna i Adrijana Hodžić, direktorica administracije u općini sjeverna Mitrovica, prenosi gazetatribuna.com.

Tahiri je posebno pohvalila važnost ovog sastanka zbog prisustva predstavnika bošnjačke zajednice, rekavši da je to dobra prilika da se upoznaju sa svojim pozicijama i problemima.

Ona je naglasila da će ovakvi direktni susreti stvoriti mogućnosti da se pažljivo sagledaju izazovi i zahtjevi, a obaveza Vlade Kosova je da se nađu rješenja za te probleme. Dalje ona je navela, da uprkos dijalogu u Briselu koji se bavi samo pitanjem integracije srpske zajednice u kosovske institucije kroz gašenje paralelnih struktura u mnogim oblastima, Vlada pažljivo ostaje posvećena davanjem institucionalne podrške bošnjačkoj zajednici, ali i svim drugim zajednicama koje žive na Kosovu.

Ona je pohvalila zastupnika Ćerima Bajramija rekavši da on predstavlja i brani zahtjeve bošnjačke zajednice u Skupštini i drugim institucijama u zemlji na pravi način.

U svom govoru, Ćerim Bajrami se ovrnuo na situaciju bošnjačke zajednice koja živi u sjevernim opštinama na Kosovu, uz napomenu da su glavni problemi u vezi sa nezaposlenošću i dodao da je fokus samo na srpsku zajednicu te da je to diskriminatorski pristup prema drugim zajednicama kada je u pitanju dijalog u Briselu.

On je pozvao Vladu Kosova da obrati pažnju na bošnjačku zajednicu i druge zajednice koje su dio demokratskog i multietničkog društva na Kosovu.

“Rješavanje pitanja zapošljavanja je od primarne važnosti za bošnjačku zajednicu, ali sve zajednice treba jednako poštovati, a ne davati prioritet jednoj zajednici, jer se na taj način obeshrabruju druge”, rekao je Bajrami, navodi se iz Ureda Ministarstva za dijalog.

Adrijana Hodžić je rekla da je opština sjeverna Mitrovica dobar primjer multietničke općine, jer su zaposleni građani iz svih zajednica, ističući da ima ljude različitih nacionalnosti na nivou direktora i visokih službenika. Ona je naglasila da druge opštine treba da bude otvorene za saradnju i da se ugledaju na njihovu opštinu. Hodžićeva je na kraju dodala de je Opština sjeverna Mitrovica jedina koja poštuje zakon o službenim jezicima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.