DPS nakon 11 godina gubi Budvu (VIDEO)

Prema neslužbenim rezultatima izbora, opozicijska koalicija osvaja 17 mandata, jedan više od DPS-a i svih ostalih stranaka.

Prema još neslužbenim rezultatima, u crnogorskom turističkom centru Budvi vladajuća stranka aktualnog premijera Mila Đukanovića nakon 11 godina gubi vlast.

Oporbena koalicija osvaja 17 mandata – jedan više od Demokratske partije socijalista i svih ostalih stranaka.

Vlast u Budvi još uvijek je u rukama Demokratske partije socijalista. Za sebe kažu da su moralni pobjednici izbora s pojedinačno najviše osvojenih glasova.

“Mislim da nismo izgubili kao partija i još nije sve gotovo i mi imamo primjedbe državnoj izbornoj komisiji koja će dati svoje mišljenje”, kaže Srđa Popović, predsjednik DPS-a u Budvi.

Odgovor na politiku prodaje i gradnje na državnom zemljištu

Posljednji neslužbeni rezultati kažu da nakon godina vlasti, u Budvi DPS nema većinu da formira vlast u ovom gradu.

U do sada oporbenim strankama kažu da je to odgovor građana na politiku vladajućeg DPS-a po pitanju prodaje i gradnje na državnom zemljištu.

Kao najkrupniji primjer navode planove za prodaju Buljarice, nenaseljene uvale južno od Budve.

“Najbolja ilustracija postupanja ove vlasti je sama cijena kvadrata koja je cijenom predviđena, a to je 22 eura, tj. negdje cijena dva kila pršuta njeguškog”, kaže Dragan Krapović, predsjednik Demokratske Crne Gore u Budvi.

U DPS u negiraju ovakve navode.

“To je zemljište koie je u zaleđu i u brdima, koje nije toliko atraktivno i to je zemljište koje je umanjilo cijenu. A imamo i zemljište koje je doseglo 250 eura i vidjećemo šta će biti, da li će se taj projekt realizovati”, kaže Popović.

Većina analiza izbornog rezzultata DPS-a ukazuje da su koruptivne afere, koje su posljednju godinu potresale ovu partiju pa i sam grad Budvu, uzrok osipanja glasova.

Vujović: Razočarenje snagom korupcije

“Jednostavno obim korupcije, njen intenzitet je bio toliko snažan i veliki broj građana Budve je bio razočaran na taj način”, tumači politički analitičar Zlatko Vujović.

U slučaju da općinska izborna komisija odbaci žalbu DPS-a, Budva će dobiti novu vlast koju će činiti do sada oporbene stranke.

“Međutim, postavlja se pitanje kako će u Skupštini Crne Gore djelovati ova poprilično heterogena opozicijska zajednica kada na dnevni red dođu, uslovno rečeno, krupna pitanja poput EU integracija”, izvještava iz Budve reporter Al Jazeere Sinan Šarić.

U novoj vlasti Budve mogli bi biti i zagovornici i protivnici integracija. To se iz skupštinskih klupa može reflektirati i na funkcioniranje na lokalnoj razini.

“Čini mi se da je ujednačen broj onih koji su ekstremno protiv i ekstremno za i da to stvara dobre mogućnosti za onaj središnji dio, koji bi htio da ‘real’ politički misli i vidi poziciju Crne Gore okruženu ipak susjedima koji imaju svoje orijentacije, koji će biti u stanju da objektivnije promišlja”, kaže Božena Jelušić iz koalicije “Ura”.

Politička scena Crne Gore u predizbornom razdoblju bila je poprilično polarizirana o ovom pitanju, iako analize ukazuju da će u postizbornom razdoblju neki od političkih subjekata u znatnoj mjeri ublažavati stavove, a razdoblje koaliranja, kako na lokalnoj tako i na republičkoj razini, tek predstoji.

Mandić reisa Fejzića upoznao s ponudom

U međuvremenu, lider oporbenog crnogorskog Demokratskog fronta Andrija Mandić sastao se s reisom Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifatom Fejzićem, potvrđeno je Al Jazeeri.

Mandić je Fejzića upoznao sa ponudom DF-a da podrži manjinsku vladu na čijem čelu bi, prema tom prijedlogu, bio predstavnik Bošnjačke stranke, dok Front u njoj ne bi sudjelovao.

Manjinske stranke u Crnoj Gori – bošnjačka, hrvatska i albanska koalicija – sastat će se u ponedjeljak u Podgorici kako bi napravile zajedničku platformu za pregovore o podršci novoj vladi, u koju ih je pozvala vladajuća Demokratska partija socijalista, ali i crnogorska oporba.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.