Federer na omiljenoj podlozi izgubio od 302. igrača svijeta (VIDEO)

Roger Federer, peti teniser svijeta, doživio je šokantan poraz u drugom kolu Stuttgarta. S 2:6, 7:6 (8), 6:4 prvog nositelja turnira pobijedio je domaći teniser s pozivnicom organizatora Tommy Haas.

Nijemac, koji je prije dva mjeseca proslavio 39. rođendan i koji je proteklih godina imao velikih problema s ozljedama, tek je 302. teniser svijeta, ali je unatoč tome uspio šokirati najtrofejnijeg tenisera u istoriji kojem je ovo bio prvi meč nakon dva mjeseca pauze. Podsjetimo, Federer je propustio zemljani dio sezone kako bi bio što spremniji za svoju omiljenu podlogu travu.

“Postojala je neka mala nada, ali iskreno nisam vjerovao da mogu pobijediti. Najbitnije mi je bilo odigrati ovakav meč ispred svoje porodice”, rekao je Haas, koji je prije 15 godina bio drugi teniser svijeta.

Osim što je bio ogromni favorit, pobjeda je još veće iznenađenje ako se zna na koji je način Haas stigao do nje. U prvom setu ga je Federer pomeo, a na startu drugog imao je break prednosti. Ipak, Nijemac se odmah vratio, a zatim u devetom gemu spasio novu break-loptu.

U tie-breaku drugog seta Haas je propustio tri set-lopte, a Federer jednu meč-loptu prije nego je njemački teniser odveo meč u treći set. Tada su se navijači radovali jer su im dva teniska velikana omogućila još 40-ak minuta uživanja.

Treći set donio je pravi šok, za obojicu tenisera, ali i navijače koji su više navijali za Federera iako je Haas domaći igrač. Prvo je Federer propustio tri break-lopte pa odmah izgubio servis, a zatim je u najdužem gemu meča propustio još četiri break-lopte i više nije bilo povratka.

Federer, koji je ove godine osvojio Australian Open, Indian Wells i Miami, teži poraz nije doživio od 1999. godine. Tada je u Washingtonu izgubio od 407. igrača svijeta Bjorna Phaua. Haas, koji je četiri godine stariji od Federera, nalazi se na 302. mjestu ATP ljestvice.

Zanimljivo, Federer je ove sezone doživio samo dva poraza i oba od tenisera koji nisu među 100 najboljih. Ranije ga je u Dubaiju šokirao Jevgenij Donskoj, tada 116. igrač svijeta.