Hakeri imaju još da uče: Kako je Sovjetski savez 80-ih “hakirao” američke pisaće mašine

Nakon što je Wikileaks objavio oko 9.000 dokumenata iz baze CIA, na površinu su isplivali dokazi o mnogim uređajima koje je agencija hakirala. Pored telefona i rutera, na meti su se našli i pametni Samsung televizori. Radi se o virusu koji se ubacuje u unutrašnji kompjuter Samsung televizora i kada se aktivira, softver koristeći mikrofon namijenjen za mijenjanje kanala glasom može da prisluškuje prostoriju. Program radi i onda kada je televizor ugašen.

Stoga mnogi misle da žive u vremenu kada ih uz pomoć pametnih telefona, televizora i drugih uređaja stalno prisluškuju i prate svuda, ali im je teško za povjerovati da se sličan sistem prisluškivanja koristio i osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Današnji pristup CIA je zapravo preuzela od špijuna iz perioda još i prije nego što se internet pojavio. Špijuni su ranije, prije nego što se razvila moderna tehnologija, smišljali razne načine da izvuku informacije iz uređaja koristeći se samo magnetima i radio frekvencijama. Tako su ruski špijuni osamdesetih godina razvili elektromagnetne bubice koje su ugrađivali u pisaće mašine i koristili za slanje informacija dok se na njima kuca, piše Newsweek.

Bubice su otkrivene 1983. godine i Nacionalna agencija za sigurnost Sjedinjenih Američkih Država (NSA) je prilikom njihove analize otkrila da su one predstavljale “veliki napredak sovjetske tehnologije”. Utvrđeno je da oni mogu biti korišteni u bilo kojem elektronskom uređaju. Ovo su prvi elektromagnetni uređaji koje je NSA otkrila, jer se do tada smatralo da njihovi protivnici iz Hladnog rata prisluškuju isključivo putem mikrofona sakrivenih u lampama i zidovima.

– Razvijanje ovih bubica zahtijevalo je stručnjake, vrijeme i novac. Sama proizvodnja komponente zahtijevala je veliku i modernu proizvodnju sa mnogo zaposlenih – navodi se u pojašnjenju NSA.

Vlasti Sjedinjenih Država smatrale su da bi prva na udaru prisluškivača bila američka ambasada u Moskvi, pa su pretražili svaki elektronski uređaj u ambasadi: pisaće mašine, štampače, kompjutere, fotokopir mašine. Agenti su radili danonoćno, ali ni u jednom uređaju nisu našli ništa. Međutim, kada je jedan istraživač pregledao IBM Selectric pisaću mašinu, pronašao je anomaliju na jednom od rezultata ultrazvuka – dodatni kotur na prekidaču uređaja. Nakon toga su se usmjerili na provjeravanje svih pisaćih mašina u Sovjetskom savezu i zaposlene u američkim ambasadama širom istočnog bloka edukovali kako da bubice pronađu, prenosi Newsweek.

NSA je na kraju ustanovila da postoji pet različitih verzija implanata koji su na razne načine koristili napajanje i komponente. Uređaji su koristili “magnetometre” da raspoznaju koja tipka na mašini je pritisnuta tako što je “mehaničku energiju udara dugmeta pretvarala u magnetne smetnje” koje je slala radijskim putem. Te signale bi onda hvatali obližnji prijemnici koji bi onda prenosili informacije koje se kucaju u tom trenutku.

Ovo predstavlja mnogo kompleksniji primjer prisluškivanja nego današnje hakovanje televizora. Ako bi današnji hakeri uspjeli da pretvore mikrovalne rerne u video kamere, onda bi možda mogli da stanu u rang sa ruskim hakovanjem pisaćih mašina.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.