NATO: Sporazum na koji se poziva Srbija ne obuhvata policijske snage Kosova

Izvori u sjedištu NATO u Briselu saopštili su da “Briselski sporazum iz 2013. godine, na koji se poziva Srbija, ne obuhvata policijske snage Kosova”.

Oni su naveli da kosovske vlasti ne moraju od Kfora da traže odobrenje za upućivanje svojih policijskih snaga širom Kosova.

To su agenciji Beta u Briselu preneli zvaničnici NATO, na pitanje da li su vlasti u Prištini morale prethodno da traže saglasnost Kfora za slanje specijalnih snaga kosovske policije ROSU s ciljem da zaustave voz koji išao iz Srbije ka Sjevernoj Mitrovici.

To je bio odgovor i na pitanje da li je NATO pisanim aktom, kao djelom Briselskog sporazuma Beograd-Priština, stavio do znanja da kosovske vlasti moraju da traže saglasnost Kfora i za upućivanje policije, a ne samo za razmještaj Bezbjednosnih snaga Kosova na sjeveru, gdje živi srpsko stanovništvo.

Zvaničnici i NATO i Srbije su u više navrata stavili do znanja da su vlasti u Prištini obavezne da za namjeru da upute Bezbjednosne snage Kosova na sjever Kosova, zatraže odobrenje komandanta Kfora koji odlučuje hoće li ili neće za to dati saglasnost.

Komanda Kfora u Prištini je prethodno saopštila da nije bila obavještena o upućivanju ROSU na sjever Kosova 14. januara i navela da “u skladu sa trenutnim ugovorima i mandatom KFOR-a (koji proizlazi iz Rezolucije UN 1244 iz 1999. godine) institucije Kosova nisu u obavezi da obavještavaju KFOR o razmještanju ROSU na sjeveru Kosova”.

Komanda Kfora je naglasila i da se za podrobnije objašnjenje treba obratiti sjedištu NATO u Briselu.

Povodom navoda u pojedinim srpskim medijima da je NATO pisanim jemstvom, priloženim Briselskom sporazumu od 2013. godine, predočio da policijske i bezbjednosne oružane snage Kosova moraju dobiti odobrenje NATO i lokalne srpske zajednice da bi intervenisale na sjeveru Kosova, zvaničnici NATO su u izjavi Beti objasnili da “sporazum iz 2013. na koji se poziva Srbija ne obuhvata policijske snage”.

“Institucije Kosova nemaju obavezu da od Kfora traže odobrenje da bi raspoređivale policijske snage širom Kosova”, naveli su ti izvori.

NATO je u prvom reagovanju povodom situacije sa vozom pozvao Beograd i Prištinu da se uzdrže od zaoštravanja situacije i pokrenu dijalog, jer je to u interesu regionalne stabilnosti i bezbjednosti.

To je za agenciju Beta izjavila portparolka Sjevernoatlantskog saveza Oana Lundžesku.

“Mi veoma pomno pratimo situaciju”, istakla je predstavnica za štampu u sjedištu NATO-a na molbu novinara Bete da iznese stav Alijanse o oštrim izjavama vlasti u Beogradu i Prištini poslije odluke kosovskih vlasti da upućivanjem specijalnih policijskih snaga na granici zaustave voz koji je iz Beograda krenuo za Mitrovicu.

Na molbu da objasni kako NATO gleda na izjavu predsjednika Srbije Tomislava Nikolića da ni Alijansa ni EU nisu dali “prave odgovore” na slanje kosovske specijalne policije na sjever Kosova bez nužnog odobrenja NATO-a dok je kosovski premijer Isa Mustafa rekao da se Priština o tome konsultovala sa svim diplomatskim misijama, Lundžesku je naglasila da “misija Kfora koju predvodi NATO nastavlja da igra svoju ulogu”.

Portparolka NATO-a rekla je da Kfor “tu ulogu vrši s mandatom na osnovu rezolucije 1244 Saveta bezbjednosti UN i spreman je da, ukoliko se pokaže nužnim, pruži pomoć kao treća snaga pošto svoje uloge najprije odigraju Euleks i kosovska policija”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.