Naučnici upozoravaju roditelje da bebe stavljaju na leđa dok spavaju

Svake godine u Sjedinjenim Američkim Državama oko 3.500 djece umre iznenada, što se uglavnom povezuje sa SIDS-om, fenomenom koji i dalje ostaje neobjašnjiv.

SIDS predstavlja sindrom iznenadne dojenačke smrti, a za sada se samo zna da je vezan za mjesto i način spavanja djeteta.

Od 1990-ih, doktori i zdravstveni stručnjaci ohrabruju roditelje da djecu stavljaju na leđa, kada ih uspavaju, drže mekanu posteljinu van krevetića…

Američki pedijatri su prošle godine objavili kako roditelji i dalje stavljaju djecu u krevetiće sa raznim igračkama koje povećavaju rizik SIDS-a.

Istraživač Ian Paul, profesor na Penn State College of Medicine, tvrdi kako je u pitanju neznanje i iscrpljenost roditelja, ili da jednostavno vjeruju kako se to neće desiti njima.

“Roditelji samo žele da njihovoj djeci bude udobno i da se naspavaju. A tu su i razne marketinške poruke kojima nas proizvođači uvjeravaju da će uz njihove proizvode djeca biti sigurnija”, vjeruje doktorica Deborah Campbell, šefica neonatalogije u Dječijoj bolnici u Monteforiju, piše CBS.

Studija koju su proveli američki pedijatri uključivala je 160 porodica. Otkriveno je da 21 posto jednomjesečnih beba spava na nesigurnim površinama poput sjedalica, kreveta njihovih roditelja, a 91 posto ukupnih beba spava sa različitim predmetima u kolijevci (igračke, jastuci…).

A 86 posto je stavljano na spavanje na leđima, no s vremenom, kada već napune šest mjeseci, roditelji su ih stavljali i na bok ili stomak.

“A tokom noći često budu premješteni i stavljeni u krevet roditelja. To je znak roditeljske iscrpljenosti. Roditelji vjeruju da će dijete tako biti zaštićeno. Također, majkama koje su se porodile na carski rez, teško je ustajati svako malo”, poručuje Campbell.

Tagovi: beba nauka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.