Odbjegli premijer – kako je Gruevski stigao do Mađarske

Ne tako davno, Nikola Gruevski išao je kod mađarskog kolege Viktora Orbana da razgovaraju o podizanju žičane ograde i zaustavljanju izbeglica. Ironijom sudbine, Gruevski je, po svemu sudeći i sam postao jedan od njih. Na svom Fejsbuku objavio je kako se nalazi u Budimpešti, gde je zatražio azil zbog, tvrdi, bezbroj pretnji po život. Mađarske vlasti zasad kupuju vreme ne pominjući ime Nikole Gruevskog.

“Ja mogu da dajem samo one informacije vezane za završene postupke za azil, ne i one koji su još uvek u proceduri. Kada to bude gotovo, dobićete odgovor”, kazao je ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto.

Makedonija zahteva da odgovor stigne što pre. Premijer Zoran Zaev očekuje da u narednim danima Gruevski bude izručen i poslat na izdržavanje zatvorske kazne, od koje je, kaže, kukavički pobegao.

“Znate da smo već postupili u skladu sa zakonom. Raspisana je međunarodna poternica. Tražimo ekstradiciju Gruevskog iz Mađarske, jer se od Mađarske očekuje da bude primer i ne štiti kriminalce koji su naneli štetu građanima Makedonije. Javno kažem da ćemo tražiti izručenje”, kazao je Zaev.

Potencijalno izručenje Gruevskog biće i test za mađarskog premijera Viktora Orbana, koji je često nazivan proruskim elementom u Evropskoj uniji, koji ne haje puno za jedinstvenu evropsku politiku. Mađarski mediji pod kontrolom vlasti od starta afere opisuju Gruevskog kao žrtvu Džordža Soroša, što su analitičari protumačili kao signal kakva odluka će biti doneta.

“Ja mislim da je taj izbor već napravljen, samo što nije javan. Ja mislim da će Gruevski dobiti azil, bez obzira na savezničke obaveze Viktora Orbana prema NATO i EU”, kaže novinar iz Mađarske Gabor Bodiš.

Takvu odluku mađarske vlasti teško bi mogle da opravdaju svojim građanima. Mađarska je sa svih strana opasana bodljikavom žicom, a zakoni po pitanju migracija veoma su striktni. Zahtev za azil, uključujući i politički, moguće je podneti samo na tranzitnim tačkama, gde bi Gruevski zajedno sa ostalim izbeglicama morao da čeka najmanje godinu dana. Tu protivrečnost već pomno prate u Evropskom parlamentu.

“Sledeće pitanje je – da li će se mađarske vlasti pridržavati sopstvenih pravila i poslati Gruevskog da traži azil u prihvatnom centru, ili će odbaciti njegov zahtev jer je pobegao iz, po njima, bezbedne države? Iil ništa od navedenog? Pratimo situaciju”, naglašava Judit Sargentini, poslanica u Evropskom parlamentu.

Da će slučaj Gruevskog biti kost u grlu vlade Viktora Orbana, pokazuje i inicijativa Saveta za nacionalnu bezbednost, čiji predsednik je iz opozicione stranke Jobik, koji je već najavio da će sledeće nedelje raspravljati o slučaju odbeglog balkanskog premijera.

“Nema sumnje da će to pitanje biti na dnevnom redu. Prvo i najvažnije pitanje je – kako je osuđeni kriminalac uspeo da uđe u zemlju”, upitao je Adam Mirkocki, predsednik Saveta za nacionalnu bezbednost Mađarske.

I odakle je ušao. Spekuliše se da je ruta Gruevskog išla preko Srbije, ali zasad za tu verziju nema zvanične potvrde.

U MUP-u za N1 navode da bivši makedonski premijer ne poseduje srpski pasoš niti državljanstvo, ali ništa više od toga.

Gruevski je inače osuđen na kaznu zatvora od dve godine jer je državnim novcem kupio blindirani “mercedes” od 600 hiljada evra, koji se, po tvrdnjama njegove stranke, još uvek nalazi u voznom parku makedonske vlade.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.