Pijani vozači: Jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru

Stariji i mudriji ljudi su za osobe koje pijane upravljaju automobilom često govorili da su jednom nogom u grobu, a drugom u zatvoru. Pijanci za volanom ne predstavljaju samo opasnost za sebe već i za ljude koje prevoze u svom vozilu, druge vozače i učesnike u saobraćaju, kao što su motociklisti, biciklisti, traktoristi, zatim za pješake, pa i životinje. Na koncu, predstavljaju opasnost i za privatnu i državnu imovinu.

Pojačane brzine

Prema riječima stručnjaka, povećana koncentracija alkohola, više od 3,5 promila alkohola u krvi, dovodi do besvjesnog stanja, a koncentracija od pet do osam promila čak može dovesti i do smrti!

Stupce crne hronike često su punili naslovi ”Mrtav-pijan zatečen za volanom”, ”Isključen iz saobraćaja”, ”Rekorder po promilima alkohola u krvi” i slično… Jedan od posljednjih slučajeva zabilježen je u ponedjeljak oko 19 sati u Orašju, kada su tamošnji policajci u saobraćaju zatekli 44-godišnjeg I. D. iz Matića, koji je upravljao vozilom s 3,45 promila alkohola u krvi.

Nesavjesni vozač koji je uhapšen, prema mišljenju stručnjaka, morao je biti u gotovo komatoznom stanju. Radnje osobe koja ima ove količine alkohola u krvi su usporene i odvijaju se kao u snu. Na svjetlost slabo reagiraju, a zjenice su im proširene.

Ševal Kovačević, iskusni vještak saobraćajne struke, kaže da je alkohol jedan od najopasnijih elemenata koji utječu na sigurnost saobraćaja. Prema njegovim riječima, nauka i struka su poredale stepen alkoholiziranosti vozača u sedam stadija opasnosti. Stanje polazne pripitosti je 0-0,5 promila alkohola u krvi, 0,5-1 je stanje lakše pripitosti, dok je 1-1,5 stanje teže pripitosti. Laka pijanost je 1,5-1,8, 1,8-2,1 je srednja pripitost te 2,1-2,5 je pijano stanje, dok je 2,5-3,5 promila alkohola u krvi teška opijenost.

– U stanju polazne pripitosti vozač dobiva hrabrost, manifestiraju se pojačane brzine. Stanje lakše pripitosti je bahatije ponašanje, vozač ima komotan odnos za upravljačem i vrlo slabo opaža okolinu. Već 1-1,5 je stanje teže pripitosti. Tada se već sužava vidno polje vozača. Sve što se dalje povećavaju promili više se smanjuje vidno polje u smislu ugla. Kako? Prilikom, recimo, brzine od 40 kilometara na sat vozač vidi pod uglom od 180 stepeni. Što se više povećava brzina, ali i stepen alkoholiziranosti, sve se više smanjuje vidno polje – pojašnjava Kovačević.

On naglašava da se u pijanom stanju kod vozača smanjuju koncentracija i reakcija.

– U srednje pijanom stanju računa se da se zaustavni put vozila povećava za 30 posto. Pa, ako vam je bilo potrebno za zaustavni put 35 metara pri brzini od 60 kilometara na sat, onda je to već 45 ili 46 metara. Drugim riječima, onda ste naletjeli na pješaka ili neku drugu prepreku na putu, jer niste mogli na vrijeme reagirati – kaže Kovačević.

Komatozno stanje

U posljednje vrijeme na našim putevima bilo je slučajeva da policajci zateknu vozače koji su imali i više od četiri promila alkohola u krvi.

– Bilo ih je i s pet promila! To je komatozno stanje. To je stanje kada je čovjek ”polumrtav”! U svom vidnom polju takav vozač može da primijeti svega na metar. On je bezvoljan, mrtav, njegovi pokreti i reakcije su nikakvi. Dakle, takva osoba je potencijalni ubica za upravljačem – poručio je Kovačević.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.