Rasprave zbog poziva na zabranu marama u javnim ustanovama

Austrijski ministar vanjskih poslova traži zabranu nošenja marame u državnim službama.

Poziv austrijskog ministra vanjskih poslova Sebastiana Kurza da se državnim službenicama u Austriji zabrani nošenje marame izazvao je žestoke rasprave i brojne kritike. Islamska vjerska zajednica u Austriji (IGGiO) odbacuje ove pozive, opisujući ih kao diskriminatorske.

Kurz, koji je ujedno i ministar integracija, podržao je zabranu nošenja marame u pravosudnim i obrazovnim institucijama te naglasio kako je posebno važno zabraniti nošenje marame muslimankama koje rade kao prosvjetni radnici.

Smatra da su “škole veoma osjetljivo područje zato što su nastavnici uzor i imaju poseban utjecaj na mlade ljude”, kako to prenose austrijski mediji. Dodaje da u Austriji vlada prijateljski ambijent za sve religije, ali je to, također, sekularna država.

Poziv ministra Kurza, koji je član konzervativne Narodne stranke (OVP) dobio je podršku ogranka njegove stranke u Štajerskoj i ženske organizacije stranke.

S druge strane, crkvene i jevrejske institucije izrazile su protivljenje ministrovom pozivu. Islamska vjerska zajednica u Austriji, koju su vlasti u ovoj državi priznale, opisala je ovaj poziv kao “diskriminatorski”, upozoravajući da se to može negativno odraziti na odnose muslimana s Ministarstvom integracija.

Dvostruki standardi

Omar al-Rawi, zastupnik Bečkog pokrajinskog parlamenta u ime Socijaldemokratske stranke, protivi se zabrani nošenja marame u državnim službama te zahtijeva da muslimani obustave saradnju s ministrom kao izraz suprotstavljanja njegovom prijedlogu.

U razgovoru za Al Jazeeru Al-Rawi, povjerenik za integracije IGGiO-a, krovne organizacije muslimana u ovoj zemlji, kaže da je poziv ministra Kurza diskriminacija prema jednoj skupini građana i njegov pokušaj da osvoji podršku naroda na račun muslimanske manjine.

Al-Rawi smatra da je ministrova podrška zabrani nošenja marame u pravosudnim i obrazovnim institucijama samo nastavak njegovih ranijih stavova prema izmjeni Zakona o islamu, koji je u državi na snazi više od 100 godina, uprkos protivljenjima muslimana, te njegovog zahtjeva za standardizirani prijevod Kur’ana, koji će izdavati njegovo ministarstvo.

Također, ističe da postoje dvostruki standardi kada je riječ o odnosu prema marami u Austriji. “Muslimankama koje nose marame i rade kao čistačice dopušteno je da nose marame, dok ista marama predstavlja prijetnju za društvo ako muslimanka dođe na pozicije koje imaju neku težinu u društvu”, smatra on.

Prema njegovim riječima, IGGiO se protivi zabrani nošenja marame na osnovu toga da odbacuje diskriminaciju i podržava ravnopravnost žena i muškaraca na polju obrazovanja, kvalifikacija i obavljanja funkcija, kao i njihovu slobodu izbora načina odijevanja.

Al-Rawi je skrenuo pažnju na to da trenutni dominirajući diskurs u Austriji odražava ekspanziju neprijateljstva prema islamu, uz negativan utjecaj nedavnih terorističkih napada u Evropi na sliku o islamu i muslimanima u mnogim evropskim državama, uključujući i Austriju.

Zaključuje kako se nada da austrijski političari neće podržati ovaj zahtjev ministra Kurza zbog društvene otvorenosti i pluralizma, po kojima je ova država poznata.

Integracija i diskriminacija

U istom kontekstu Muna Duzdar, austrijska državna sekretarka za diverzitet, digitalizaciju i javnu službu, kaže da je “otvorena za razgovore o tome, s tim da se ne može odabrati određena religija. Ako govorite o vjerskom odijevanju i simbolima, onda morate govoriti o svim religijama.”

Duzdar, koja je porijeklom iz Palestine i članica Socijaldemokratske partije Austrije, traži da se ovaj razgovor proširi i da obuhvati i druge vjerske simbole. U svom saopćenju za medije poziva da se ne donosi nikakva odluka o zabrani nošenja marame za zaposlenice državnih službi dok se čeka na presudu Evropskog suda za ljudska prava u tužbi koju je podigla muslimanka iz Belgije po istom tom pitanju.

Austrijski ministar vanjskih poslova i integracija izjavio je da “križevi u učionicama neće biti dovedeni u pitanje zato što su križevi dio historijske kulture u Austriji”.

Ministar Kurz namjerava svoj prijedlog o zabrani nošenja marame u državnim službama uvrstiti u novi zakon o integraciji, koji također obuhvata i uvođenje zabrane nošenja burki, zatim zabranu dijeljenja selefijskih primjeraka Kur’ana po ulicama Austrije te uvođenje društveno korisnog rada za izbjeglice. Ovakav prijedlog zakona o islamu Islamska vjerska zajednica u Austriji vidi kao diskriminaciju, a ne integraciju.

Tarafa Baghajati, predsjednik Austrijske muslimanske inicijative, uputio je kritike na poziv ministra Kurza da se zabrani nošenje marame u javnim ustanovama, pojasnivši za Al Jazeeru da broj zaposlenica s maramom u državnim službama ne prelazi nekoliko desetina.

Baghajati, savjetnik Evropske mreže za borbu protiv rasizma, začuđen je zbog poziva na diskriminaciju prema muslimankama u državi koja službeno priznaje islam više od jednog stoljeća. Pozvao je na jačanje vrijednosti pluralizma i otvorenosti, koje su dominirale austrijskim društvom i u djelovanju državnih institucija. Zaključio je da je trenutna atmosfera odraz napora na širenju straha od ekspanzije islama među Austrijancima, poznatima po njihovoj otvorenosti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.