Sam svoj majstor – četiri popravke automobila koje svako može uraditi

Posjedovanje automobila vam može donijeti više muke nego koristi, ako ga ne održavate kako treba. Održavanje automobila će vam u dugom roku smanjiti troškove popravke i povećati prodajnu cijenu automobila, tako da vam neće trebati agencije za otkupljivanje neočuvanih polovnih automobila kad dođe vrijeme za prodaju. Evo koje su to popravke automobila koje svako može uraditi sam.

Zamjena ulja i filtera

Ulje je krv motora, a ako ga ne mijenjate redovno, znatno smanjujete radni vijek motora. Na starim automobilima bi trebalo mijenjati ulje na svakih 5.000 kilometara, dok moderniji automobili mogu da prođu sa zamjenom ulja na 10.000, pa i više hiljada kilometara. Najbolje je pogledati uputstvo proizvođača i koristiti ulje koje je propisano za taj automobil.

Za zamjenu ulja vam je potrebno manje od sat vremena, a od alata će vam trebati nasadni ključ, levak, posuda za skupljanje ulja i dizalica.

Započnite tako što ćete upaliti motor da se ulje zagreje, jer će brže iscureti. Obavezno sačekajte da se motor ohladi! Motor će se ohladiti brže od ulja, ali nikako ne započinjite dok je još vruć.

Podignite auto dizalicom, sprijemite posudu i zavucite se ispod automobila. Pronađite rezervoar ulja, postavite posudu ispod, a potom odvrnite zatvarač. Ulje će početi da curi u posudu. Nakon što iscuri, potrebno je ukloniti filter ulja. Možete koristiti ključ za filter ulja, a ako ga nemate, možete upotrebiti šmirglu.

Potrebno je podmazati gumeni zaptivač novog filtera motornim uljem, a zatim ga popuniti novim uljem do dve trećine. Potom ubacite filter i zategnite ga.

Dosipajte novo ulje u karter motora i povremeno provjeravajte nivo ulja sajlom koja se nalazi tu. Staro ulje odnesite u benzinsku pumpu, kako bi se otpremilo na reciklažu.

Zamjena vazdušnog filtera

Vazdušni filter na automobilu je potrebno zamjeniti na svakih 20.000 kilometara ili na 12 mjeseci vožnje. Umjesto da se odreknete automobila na jedan dan i novca za popravku, možete sami zamjeniti filter.

Potrebno vam je 10ak minuta i nikakav alat. Kada nađete filter za vazduh (crna pravougana kutija), otvorite kućište i obratite pažnju na položaj filtera. Izvadite stari filter i postavite novi tačno onako kako je stari stajao.

Ako ne možete da nađete gdje se nalazi vazdušni filter, pogledajte uputstvo proizvođača, a nije bi loše ni da slikate položaj starog filtera telefonom da ne bi došlo do zabune.

Zamjena filtera za gorivo

Filter za gorivo bi trebalo promjeniti na svakih 30 do 50 hiljada kilometara, budući da je kvalitet goriva na našim krajevima upitan, mi se držimo donje granice ovog intervala. Neka vam to bude navika, kao vezivanje pojasa.

Zamjena filtera za gorivo nije komplikovana, ali može biti opasna ako se ne pripremite. Nemojte se upuštati u ovu opravku ako nemate zaštitne naočare.

Prvo morate da oslobodite pritisak u sistemu (ventili za ubrizgavanje goriva rade pod pritiskom). Filter za gorivo je najbolje mijenjati na prazan rezervoar. Kada upalite auto, izvadite osigurač ili relej koji je zadužen za pumpu za gorivo. Znaćete da ste uboli pravi kad se auto ugasi.

Zaustavite dovod goriva do filtera. Obično će vam trebati dva viljuškasta ključa različite veličine (jedan za dovodnu cijev, drugi za filter).

Kada ste namjestili ključeve, pokrijte filter nekom krpom, jer možda ima pritiska koji nije otpušten, a sigurno ne želite da vam gorivo prska svuda. Stavite posudu ispod koja će sakupiti višak goriva iz filtera.

Nakon što odrvnete obe strane filtera, obično ćete morati da ga skinete sa nosača, a možete to uraditi šrafcigerom.

Skinite staru gumicu sa zavrtnja crijeva za dovod goriva, i prije nego što ga prikačite za novi filter, budite sigurni da je postavljen u pravom smjeru.

Prije nego što upalite automobil, povežite osigurač ili relej za pumpu za gorivo. Ali nemojte odmah startovati automobil, prvo okrenite ključ i zadržite dvije sekunde (da se pritisak vrati).

Nakon što se auto upalio, provjerite da li negde curi, ako ne curi – popravka je uspješna!

Zamjena metlica brisača

Metlice brisača se obično mijenjaju između 6 mjeseci i godinu dana. Metlice se različito podešavaju od automobila do automobila, ali nije uopšte komplikovano.

Pogledajte u uputstvu koji su koraci kod zamjene metlica. Obično postoji mala poluga sa donje strane brisača koja se pritiska i oslobađa metlice. Ako se ništa ne dešava kad pritisnete tu polugu, nije nemoguće da je slepljeno od vreline sunca.

Kada stavljate nove metlice, obratite pažnju da ne savijete ruke brisača ili da ne ogrebete šoferku.

Sa ovim popravkama ćete uštedjeti novac i osjećati se kao pravi stručnjak. Evo kako još uštedjeti kod stavljanja lanaca za snijeg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.