Srebrenica – historija opstanka

Genocid započet 1992. godine posljednjih godina je dovrĆĄen administrativnim progonom BoĆĄnjaka sa spiskova i listi ĆŸivih ljudi.

Apelacioni odjel Suda Bosne i Hercegovine odbacio je ĆŸalbu za poniĆĄtenje izbora u Srebrenici koju sam podnio kao kandidat za načelnika opĆĄtine zbog ozbiljnog naruĆĄavanja izbornog procesa te povrede biračkog prava građana Bosne i Hercegovine. Odluku ću poĆĄtovati, jer sam čovjek koji vjeruje u vladavinu zakona. Tako sam odgojen i obrazovan, tako sam radio i tako ću nastaviti raditi. Istovremeno, kao legalista i kao odgovoran građanin, spreman sam učiniti sve ĆĄto je u okviru zakona i Ustava Bosne i Hercegovine da se borim za zaĆĄtitu prava glasa svakog Srebreničana.

Prije svega, javnosti Bosne i Hercegovine i svima onima koji prate događaje u vezi sa izborima u Srebrenici, ĆŸelim da poručim da pravna bitka koju vodimo ja i advokat Nedim Ademović nije bitka za fotelju i poloĆŸaj. Ona je bitka za vladavinu zakona te za zaĆĄtitu biračkog prava prognanih i povratnika, diskriminisanih i potlačenih. Prije par godina advokat Ademović je bio prvi na braniku pravne borbe protiv diskriminacije naĆĄe djece u Konjević Polju, te i dan danas se bori za pravo da bosanski jezik, naĆĄ maternji, zovemo svojim u institucijama entiteta RS. Dok mnogi pričaju priče, troĆĄe vrijeme na lične obračune sa mnom, vrijeđajući inteligenciju povratnika i svih onih kojima je Srebrenica u srcu, mi pokuĆĄavamo pokazati da postoje stvari koje se mogu uraditi, koje su veće od raznoraznih saopĆĄtenja za javnost te koje su vaĆŸne za godine pred nama.

OpĆĄtina Srebrenica je 1991. godine na Popisu stanovniĆĄtva imala 36.666 stanovnika, od čega je 27 i po hiljada bilo BoĆĄnjaka, a 8.300 Srba. Na biračkom spisku je na ovim izborima bilo 8.000 Srba i 3.000 BoĆĄnjaka. Genocid započet 1992. godine posljednjih godina je dovrĆĄen administrativnim progonom BoĆĄnjaka sa spiskova i listi ĆŸivih ljudi. Zbog toga je vaĆŸno da Vam ispričam sve ono ĆĄto smatram spornim i zbog čega se nastavljamo boriti za ponavljanje izbora.

Odbrana zakonitosti

Na slučaju lokalnih izbora u Srebrenici branimo nekoliko stvari koje su izuzetno vaĆŸne za sve naredne izbore. Prva je osiguranje prava drĆŸavljana BiH koji se na dan izbora ne nalaze u zemlji da glasaju i učestvuju u izbornom procesu. Isto je međunarodni standard te nije stran zemljama Evropske unije, pa ni Sjedinjenim Američkim DrĆŸavama. I dok se tamo isto pravo ĆĄiri, utvrđuje mogućnost ‘ranog glasanja’, samo kod nas se izgleda suĆŸava. Jasno, sve je upereno protiv naĆĄih građana u inostranstvu, od kojih velika većina dolazi iz zajednica u kojima njihov narod ni politički ni brojno nije dominantan. Dakle, efektivnom odlukom postavljanja limita u praksi spram ove kategorije, institucije direktno učestvuju u potvrđivanju rezultata etničkog čiơćenja i umanjuju mogućnost zastupljenosti interesa BoĆĄnjaka i Hrvata tamo gdje su brojno manjinski u RS-u ili Srba tamo gdje su brojno manjinski u Federaciji. Mi se protiv toga borimo.

Druga stvar je borba protiv nelegalnog ‘uvoza’ birača koji sa fiktivnim prijavama i isteklim ličnim kartama glasaju na izborima. Jasno vam je, izborni sistem koji biračka mjesta povjerava strankama, doveo je do toga da teorijski predviđena međusobna kontrola ne postoji, jer u podjeli na dvije struje, kao ĆĄto je bio slučaj u Srebrenici, neke prevare koje je učinila Koalicija predvođena SNSD-om ostaju neotkrivene. Dakle, i tu Srebrenica treba da bude poruka, u borbi za depolitizaciju nadziranja izbornog procesa. Na to se nadovezuje i naĆĄa borba protiv uplitanja snaga specijalnih jedinica MUP-a RS-a u izborni proces, gdje neke politike zastraĆĄivanjem ĆŸele ugroziti izbore.

Treća stvar je insistiranje na konačnom čiơćenju biračkih spiskova. Zbog izostanka adekvatne kontrole nad istim, na hiljade mrtvih ơirom RS-a su na listama, a onda se njihovim imenom i prezimenom koriste vladajuće političke stranke da dodatno oơtete zakonitost provođenja izbora.

Prema Apelacionom odjelu Suda BiH smo uputili jasne dokaze koji ukazuju da je velikom broju glasača neopravdano uskraćeno aktivno pravo glasa, a da je upravo broj takvih glasača mogao uticati na samu odluku o izboru, da je izborni materijal otet i stavljen pod kontrolu od strane MUP-a RS-a, i konačno da prijave sa terena ukazuju na masovnu pojavu nezakonitih glasova zbog glasanja po osnovu nevaĆŸećih dokumenata.

Prevareni građani

Centralna izborna komisija je na svojoj zvaničnoj web-stranici objavila vremenski plan aktivnosti provođenja izbora 2016. godine. U skladu sa tim vremenskim planom, glasački listići su trebali biti upućeni u inostranstvo putem poơte glasačima od 13. do 18. 08. 2016. godine. Međutim, navedeno nije realizirano u zadatom vremenskom roku. Listići su upućeni sa zakaơnjenjem. Prva poơta je poslana 30. 08, a zadnja 06. 09. 2016. godine.

Međutim, to nije bio dovoljan argument CIK-u da produĆŸi rok za dostavljanje listića. Jednostavno, ovako su pravila u CIK-u: Oni mogu raditi protiv pravila, a istovremeno se pozivati na njih kada zbog svoje neodgovornosti nekome drugom bude naruĆĄeno pravo. Koristim ovu priliku da javno pohvalim rad i istrajnost dijela Centralne izborne komisije, koji je u ovom slučaju preglasan, unatoč neoborivim argumentima koji su govorili u prilog produĆŸenju rokova.

Istekle lične karte

Kao ĆĄto je poznato, Izborni zakon i izborna pravila prepoznaju samo vaĆŸeće dokumente Bosne i Hercegovine kao legalno sredstvo identificiranja na biračkom mjestu. To su vozačka dozvola, pasoĆĄ i lična karta. Sudu smo dostavili niz primjera i dokaza gdje pokazujemo da tamo gdje je vrĆĄena adekvatna kontrola postoji nesrazmjerno veći broj utvrđenih isteklih ličnih dokumenata, nego na drugim mjestima, ĆĄto upućuje na propuste tamo gdje nije bilo nadzora. Nekolicina hrabrih aktivista, članova biračkih odbora i posmatrača je na pojedinim mjestima prevaru zaustavila. Tu se postavlja pitanje ĆĄta se dogodilo na drugim mjestima.

Već smo nebrojeno puta iz Srebrenice upozoravali na transport lica iz Srbije koja su na dan izbora glasali u Srebrenici. Nikada nije utvrđeno koji je broj ovih lica, da li glasaju u svoje ime ili za nekog drugog, te ko stoji iza organizacije prevoza.

Povratak u proĆĄlost

U Narodnoj skupĆĄtini entiteta Republika Srpska su dodijeljene zahvalnice Biljani PlavĆĄić, Radovanu KaradĆŸiću i Nikoli Koljeviću. Jasno, NSRS i ima za ĆĄta da im bude zahvalna, jer su to njeni ideolozi. Time je, joĆĄ jednom, vlast u Banja Luci potvrdila da je danaĆĄnja politika nastavak ratne, samo drugim sredstvima. Objavljena su i nova ulaganja u sigurnosne i policijske strukture entiteta RS, najavljuju se formiranja nekih novih centara za obuku. Za ĆĄta da se obučavaju? Za nove upade po opĆĄtinskim zgradama kao ĆĄto su to činili u Srebrenice prve sedmice oktobra? Ili za neĆĄto joĆĄ ozbiljnije?

Dok se Boơnjaci svađaju oko prolaznih stvari iz dnevne politike, iz Banja Luke sve upućuje da se tamo svaki korak odmjeri i da svaki ide prema dezintegraciji. Proračunato. Smiơljeno. Strateơki. Zato, naơa borba danas se vodi olovkom, pameću i informacijama, a ne puơkama. U toj borbi moramo biti korak ispred. Historija naơeg opstanka se piơe sada.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.