Šta je pozadina medijskog linča na Bakira Izetbegovića

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakir Izetbegović u svom intervjuu za Deutsche Welle (DW) osvrnunuo se na niz problema s kojima se BiH nalazi, prvenstveno unutrašnje političke nestabilnosti, kao i priznanja nezavisnosti Republike Kosovo.

Nije trebalo dugo čekati na oštre reakcije zvaničnika Srbije, ali i bh. entiteta Republika Srpska.

Izetbegović je poručio da su Dejtonski mirovni sporazum, Ustav, interesi Europe i zemalja regiona, uključujući i Srbiju, te historija na strani patriota Bosne i Hercegovine i da se neće dozvoliti da se desi jedna separatistička avantura i pokušaj razbijanja teritorijalnog integriteta BiH.

“Mislim da će masa u slučaju takvog scenarija biti naravno na strani odbrane teritorijalnog integriteta BiH. I da će, ako proizvedu drugo poluvrijeme, to poluvrijeme izgubiti. Nadam se politički, a ne vojno”, dodao je Izetbegović.

Novinarka DW-a je potom Izetbegovića pitala “da li je spreman na najgori mogući scenario”, a Izetbegović je rekao: “Dakle na rat? Jesam.”

Ova izjava digla je ogromnu hajku i medijski linč. To treba posmatrati i u kontekstu velike nervoze zvaničnika Srbije, a posebno Republike Srpske, jer se bliži 22. novembar, dan presude Ratku Mladiću, osumnjičenom za genocid i najstravičnije zločine. S obzirom na to da je Mladić bio komadant Vojske Republike Srpske, da je lično komandirao napadom na Srebrenicu u julu 1995., mogao bi doživjeti sudbinu Radislava Krstića i Radovana Karadžića, koji su već osuđeni za genocid.

Osim presude Ratku Mladiću, ostalo je nešto manje od godinu dana do sljećih općih izbora u BiH. Paralelno s tim, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sve češće pominje nove vandredne izbore u Srbiji. Tako se već godinama preko vanrednih izbora održava na vlasti.

Političari u Srbiji i u bh. entitetu RS jedva su čekali ovaku priliku da to iskoriste za ličnu samopromociju u javnosti, kao “zaštitnicima i braniocima srpstva”. Ništa novo, ništa čudno.

Naslovi poput: Bakir bi opet da kolje, Bakir zabio nož u srce Srbije, Sprema se brz i žestok odgovor na Izetbegovićevu provokaciju, itd. osim za povećanje tiraža srbijanskih medija, služe i za prikrivanje slabosti vladavine Vučića i Dodika, opterećene odlaskom mladog stanovništva, nezaposlenošću, sistemskom korupcijom itd..

Medijsko spinovanje, proizvodnja novih kriza i sukoba, iznošenje neistina i poluistina u javnost može biti opasan okidač i pucanj u kakvo-takvu krkhu izgradnju mira i povjerenja.

Priča o priznanju nezavisnosti Kosova otvara se upravo nakon poteza Vlade Republike Srpske da potpiše “međudržavni sporazum” s Vladom Republike Hrvatske o isporuci plina za Rafineriju nafte Bosanski Brod. Nema ništa sporno u ovom sporazumu osim da je prekršen Ustav BiH, jer entiteti ne mogu praviti međudržavne sporazume bez saglasnosti institucija BiH. Ovaj put potpuno su zaobiđene institucije BiH.

Neki će se zapitati, ako se ide ovim pravcem zaobilaženja državnih institucija, znači li to da Federacija BiH može sklopiti međudržavni sporazum s Republikom Kosovo u vezi isporuke roba široke potrošnje, sirovina, repromaterijala i gotovih proizvoda?

Kosovo je godinama preplavljeno proizvodima iz Srbije. Zašto je Bosni i Hercegovini onemogućeno da izvozi na Kosovo? Ako firme iz RS-a ne žele izvoziti na Kosovo, one iz Federacije BiH to žele. Zbog toga ne moraju biti talac konsenzusa na državnom nivou.

Građani BiH imaju pravo razvijati dobrosusjedske odnose s građanima Republike Kosovo. Izetbegovićeva izjava o razvijanju dobrosusjedskih odnosa ide u prilog razvoju mira i stabilnosti u Jugoistočnoj Europi.

Njemačka je priznala nezavisnost Kosova, pa Beograd se nije naljutio ili nije smio se naljutiti na zvanični Berlin. Koliko god Rusija i Vladimir Putin bili dragi i omiljeni građanima Srbije, u potrazi za poslom i boljim životom oni ipak biraju Njemačku. Vučić to dobro zna, iako vješto godinama pokušava sjediti na dvije stolice.

Slatkorječivi predsjednik Srbije misli da Sjedinjene Američke Države nisu prozrele njegovu politiku. Zbog toga je nedavno upozoren od Amerikanaca “da ne može vječno sjediti na ruskoj i njemačkoj stolici istovremeno i da će se morati za jednu od te dvije opredijeliti.”

Srbija se kreće u tom pravcu priznavanja Kosova ili makar uvažavanja njegovog postojanja kao nezavisne države. Firme iz Federacije BiH vide veliku priliku za izvoz na to tržište. Konačno dolazi vrijeme da se ovo krupno pitanje otvori.

Izvor: Radiosarajevo.ba

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.