Svaka majka treba da zna: Prva pomoć kod dječjeg kašlja!

Epidemiološke studije su pokazale da se djeca u prosjeku oko šest puta godišnje suoče sa virusnim prehladama praćenim kašljem

Pretjeranu pažnju roditelja prema djetetu mnogi doživljavaju riječima: “Kada se ono zakašnje, majka pretrne”. Koliko god vam ovo banalno zvučalo, većina roditelja upravo tako reaguje, jer znaju da dječji kašalj može da znači mnogo toga.

Epidemiološke studije su pokazale da se djeca u proseku oko šest puta godišnje suoče sa virusnim prehladama praćenim kašljem.

Iako je kašalj odbrambeni refleksni mehanizam kojim dijete izbacuje višak sekreta iz disajnih puteva, roditelji ga nikada ne uzimaju “zdravo za gotovo”, znajući da, ukoliko se ne tretira na pravi način, može da preraste u bronhitis ili čak u upalu pluća.

Osnovne vrste kašlja

Razlikujemo akutni i hronični kašalj kod djece. Akutni kašalj se najčešće javlja u jesen, zimu i rano proljeće, a izazivaju ga infekcije gornjih disajnih puteva. Hronični kašalj je onaj koji traje duže od tri nedelje, a često nastaje kao posledica akutnog kašlja, te iritacije disajnih puteva.

Suvi (neproduktivni) kašalj

Ubjedljivo najteži i najiritantniji kašalj kod djece je suvi kašalj. Ovu vrstu kašlja pedijatri nazivaju i neproduktivni kašalj, jer nije praćen iskašljavanjem gustog sekreta. Usled slivanja sluzi iz nosa i gornjih disajnih puteva dolazi do iritacije, pa dijete kašljem pokušava da “odlijepi” sluz i da ga izbaci, ali uglavnom bezuspješno.

Suvi kašalj je najjači noću kada dete legne da spava, pa mu se zbog pložaja tela sluz sliva u grlo. Dok tokom dana tu sluz dijete guta, noću pokušava da je se riješi kašljanjem. Prva pomoć kod ove vrste kašlja je redovno čišćenje dječjeg nosića koje će pomoći da se ta sluz dalje ne sliva na grlo i pluća.

Vlažni (produktivni) kašalj

Vlažni ili produktivni kašalj nastaje kao posledica nagomilavanja sekreta u disajnim putevima. Dijete svakim kašljanjem izbacuje sluz, često je pljune, a nerijetko i proguta, a zatim i povrati. Vlažni kašalj može da upozorava na bronhitis i zahtjeva ljekarsku pažnju. Konsultujte se sa ljekarom ili farmaceutom koji od provjerenih preparata za iskašljavanje može da pomogne vašem djetetu da izbaci sekret iz pluća kako ne bi došlo do ozbiljnih posledica.

Kako liječiti dječji kašalj

Ako je dijete sklono alergijama, vrlo je vjerovatno da će ga kašalj pratiti konstantno. Najbitnije je pronaći uzrok kašlja, pa tek onda liječiti posledice. Stoga je važno blagovremeno javljanje pedijatru koji će utvrditi vrstu kašlja i shodno tome odrediti način liječenja. U apotekama se mogu naći efikasni preparati za iskašljavanje, namjenjeni i djeci, i odraslima, i to u vidu sirupa, tablete ili kapi za inhalaciju.

Ni narodne lijekove ne treba zanemarivati, poput supica, meda i limuna, čaja od đumbira i bijelog sleza, kao i staromodne inhalacije nad prokuvanim bosiljkom i nanom.

Osim toga, neophodno je i redovno provjetravanje prostorija. Roditelji često griješe što djecu sklonu prehladama i alergijama čuvaju “pod staklenim zvonom”. Bez obzira na to kakve su vremenske prilike, svakom djetetu je potrebno minum pola sata dnevne svjetlosti i čistog vazduha. Konstantan boravak u zatvorenom prostoru i manjak fizičke aktivnosti može da škodi više nego kiša, snijeg i minus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.