Turska želi saradnju, a ne konflikte na Balkanu

Turska planira igrati aktivnu ulogu na zapadnom Balkanu usmjerenu ka saradnji i pomirenju, a ne konfliktima, rekao je Kerem Alp, zamjenik generalnog direktora Direkcije za Balkan Ministarstva spoljnih poslova Turske.

Kako je precizirao na brifingu za novinare iz BiH i Srbije u sjedištu Ministarstva u Ankari, Turska će, uz ostale tradicionalne “igrače”, odnosno EU, SAD i Rusiju, voditi politiku kojoj nije namjera suprotstavljanje evropskim aspiracijama zemalja zapadnog Balkana, naglasivši da njegova zemlja nema skrivene namjere prema regionu.

“Radićemo ruku pod ruku sa svim tim zemljama. Svaki put kada je postignut mir na Balkanu u tome su aktivno sarađivale Turska i Rusija”, rekao je Alp.

Prema njegovim riječima, Turska je prije deset godina pokrenula Trilateralu, odnosno saradnju Turske, Srbije i BiH u cilju uklanjanja razloga koji su u prošlosti dovodili do konflikata između tih zemalja.

“Ono što se pokazalo u tom vremenu je da je nacionalizam bio veoma destruktivan”, rekao je Alp.

Što se tiče Trilaterale, naglasio je da je prošle godine dodata i ekonomska dimenzija i da se to vidi po rastu izvoza sa zapadnog Balkana u Tursku.

“U 2016. godini porastao je izvoz iz Srbije i BiH u Tursku. BiH je u Tursku izvezla robe u vrijednosti od 650 miliona maraka, dok je 2015. taj iznos bio pola milijarde maraka. Srbija je u prošloj godini izvezla robe u vrijednosti od 900 miliona, a 2015. između 700 miliona i 800 miliona”, istakao je.

Osim što, kako je rekao, radi na popravljanju odnosa između Srbije i BiH, istakao je da Turska ohrabruje Srbiju i Albaniju da unapređuju odnose, te da je i na tom polju postignut napredak.

Izrazio je zadovoljstvo što su vlasti Srbije i BiH prihvatile da se počne s izgradnjom autoputa koji bi povezao Sarajevo i Beograd, a u kojem bi učestvovali investitori iz Turske.

“Ruta još nije definisana, ali kako će ona tačno ići nama nije toliko važno. Trenutna cesta je prilično opasna i zato je potrebno izgraditi novu modernu saobraćajnicu”, istakao je on.

Husein Mutiftoglu, portparol Ministarstva spoljnih poslova Turske, je rekao da je Turska u proteklih petnaestak godina značajno napredovala, ali da se prošle godine prilikom neuspjelog vojnog puča suočila s velikim izazovima koji su ugrozili tursku demokratiju.

Naglasio je da je zapadni Balkan veoma važan za Tursku, te da je to bio jedan od razloga što su se odlučili da pozovu novinare iz ove dvije zemlje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.