Velikani: 110 godina od rođenja Mehmeda Handžića, duhovnog svetionika Bošnjaka

Jedan od najvećih bošnjačkih intelektualaca Mehmed ef. Handžić rođen je na jučerašnji dan prije 110 godina. Iako je pod sumnjivim okolnostima umro u 38. godini, tačnije nakon operacije slijepog crijeva 1944. godine, iza njega su ostala velika djela.

Veliki učenjak

Rođen je 16. decembra 1906. u Sarajevu. Po završetku mekteba i ruždije, upisao se u novoosnovanu Šerijatsku gimnaziju, gdje je i maturirao 1926. godine. Ujesen te godine otišao je u Kairo i upisao se na čuveni univerzitet El-Azhar, na kojem je i diplomirao 1931. godine.

Po povratku u Sarajevo i završetku vojnog roka, postavljen je i za nastavnika i prefekta Gazi Husrev-begove medrese, a pokraj 1939. postao je nastavnik u Višoj šerijatsko-teološkoj školi.

Tokom života bio je iznimno društveno angažiran, a u sjećanju muslimanskih masa još je rezolucija protiv ustaških zločina čiji je on inicijator, a koja je jedan od prvih glasova protiv fašizma u porobljenoj Evropi. Handžić je bio istinski duhovni svjetionik Bošnjaka!

Teška vremena

Pomoćnik muftije sarajevskog za vjerske poslove i obrazovanje Abdulgafar Velić, koji se znanstveno bavio ovim učenjakom, kaže za „Avaz“ da je rahmetli Handžić svojim djelovanjem obilježio islamsko mišljenje, ali i općenito društveno djelovanje Bošnjaka u prvoj polovini 20. stoljeća.

– Handžića pamtimo i kao inicijatora i autora sarajevske rezolucije 1941. godine, koja diže glas protiv strašnih zločina nad Bošnjacima te žestoko osuđuje zločine nad Srbima, Jevrejima i Romima u Drugom svjetskom ratu. S ovim rezolucijama prestaje bošnjačka dezorijentiranost u teškom vremenu Drugog svjetskog rata, ali i počinje zrelo i odgovorno socijalno djelovanje Bošnjaka, u čemu je velika zasluga upravo Handžića – kazao je Velić.

Povodom 110. godišnjice rođenja, muftija sarajevski Enes ef. Ljevaković sa saradnicima posjetit će danas mezar rahmetli Handžića na sarajevskoj Hambinoj Carini.

“Sve što je iskreno ovdje propada i strada”

Handžić je kritizirao pojave, ali i stanje i ponašanje bošnjačkog naroda. Osuđivao je odsustvo spremnosti da se radi za interese općeg dobra, što je i danas bošnjačka rak-rana. Jer, “sve što je iskreno i što je u ime Boga za opći naš preporod, u ovakvoj gomili propada i strada”.

– Intereždžije, pokvarenjaci, licemjeri i lašci u vjeri imaju zadatak da u početku utru svako nastojanje za opće dobro i idealnu borbu. U tome se oni brzo organiziraju i ujedine, a organizacija u poštenim stvarima strašno zapinje. Pored smetnja svana, velika je smetnja u nama samima. Stvarno su ovdje potrebni radikalni potezi i novo islamsko zagrijavanje i oduševljenje – pisao je Handžić 7. marta 1944. godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.