Blamaža na Grbavici: Slabi Irci izbacili katastrofalnu BiH

Reprezentacija Bosne i Hercegovine priredila je razočarenje navijačima na stadionu Grbavica, a možda bi se prije moglo reći da se radi o pravoj blamaži, kukavičkoj igri i porazu katastrofalne Bajeviće ekipe i samom selektora.

“Zmajevi” se nisu uspjeli plasirati u finale baraža za odlazak na Evropsko prvenstvo jer su nakon penala poraženi od Sjeverne Irske.

Fudbaleri BiH dominirali su na otvaranju susreta i vrlo brzo došli do prednosti.

Rade Krunić je u 14. minuti donio vodstvo našem timu nakon lijepog prodora Branimira Cipetića.

Samo minut kasnije Ibrahim Šehić se istakao sjajnom intervencijom nakon udarca Džoša Magenija (Josh Magennis).

Miralem Pjanić je u 24. minuti pokušao iz velike udaljenosti, ali je lopta otišla malo pored gola.

Do kraja prvog poluvremena ušlo se u mirniji period igre, a početak drugog dijela donio je izjednačenje Sjeverne Irske u 53. minuti.

Grešku odbrane naše reprezentacije iskoristio je Nil Mekgin (Naill McGinn) i savladao Ibrahima Šehića za 1:1.

Devet minuta kasnije prečka je bila saveznik gostiju nakon fenomenalno izvedenog slobodnog udarca Miralema Pjanića.

Džeko se u 69. minuti našao u velikoj prilici. Pjanić je dubinskom loptom uposlio našeg kapitena koji je imao situaciju jedan na jedan s golmanom Sjeverne Irske i šutirao preko gola.

Regularni tok utakmice završen je rezultatom 1:1, pa se otišlo u produžetke.

Oba tima igrala su vrlo oprezno i bez puno rizika u produžecima, pa se rezultat ni nakon dodatnih 30 minuta nije mijenjao.

Nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca (3:4) reprezentacija Sjeverne Irske plasirala se u finale baraža za odlazak na Evropsko prvenstvo.

Miralem Pjanić je prvi šutirao za našu reprezentaciju i rutinski pogodio, kao i Stjuart Dalas (Stuart Dallas) u redovima Sjeverne Irske.

U drugoj seriji udarac Harisa Hajradinovića odbranio je golman gostiju, a Kajl Laferti (Kyle Lafferty) je pogodio za prednost Sjeverne Irske.

Edin Višća i Džordž Savil (George Saville) promašili su u trećoj seriji, a u četvrtoj su bili precizni Dino Hotić i Konor Vašington (Conor Washington).

Džeko je bio siguran i vratio nadu, ali je Lajam Bojs (Liam Boyce) pogodio odlučujući jedanaesterac i odveo Sjevernu Irsku u finale baraža.