Kako da smanjite račune pravilnim korišćenjem mašine za rublje?

Upute za upotrebu obično zaturimo ili bacimo čim otvorimo nove kućanske uređaje, zar ne? Ko će čitati sva ta objašnjenja i pogledati sve sitne ilustracije djelova aparata? Međutim, u nedostatku vremena i volje, uređaje kao što je mašina za pranje rublja često nepravilno upotrebljavamo. Ta lijenost nas može koštati, više nego što je to zaista potrebno.

Kako ne biste mukotrpno listali, nervozno prelazili preko kineskog i engleskog prijevoda uputa za upotrebu kako biste stigli do svog jezika, pripremili smo vam 5 pravila za pravilno korišćenje mašine za pranje rublja. Ako ih se pridržavate, možete čak i uštedjeti dio kućnog budžeta, a i produžićete vijek trajanja vaše perilice.

Pravilna upotreba mašine za pranje rublja

Računi za vodu i struju su sve veći i veći! Zato je važna pravilna upotreba mašine za pranje odjeće. Ako je pravilno koristimo ona će raditi na efikasniji način, koji će uštedjeti vodu i električnu energiju. Evo šta sve možete učiniti da poboljšate efikasnost i smanjite troškove za potrošenu energiju.

#1 Uključujte mašinu u pravo vrijeme

Znamo da je vaše vrijeme dragocijeno, i da nije ni malo lako praktikovati uključivanje mašine u kasnim noćnim ili ranim jutarnjim satima, dok je jefitna tarifa na snazi, ali na ovaj način možete napraviti značajne uštjede.

Niža tarifa je čak četiri puta povoljnija, a savremena tehnologija nam je omogućila i da se naspavamo, i da uštedimo. Mnoge poznati brendovi, na primjer, Candy mašina za pranje i sušenje veša, posjeduju program za odloženi start, kao i mogućnost kontrole perilice putem Wi-Fi i Bluetooth mreže.

Zahvaljujući upravo ovim pametnim funkcijama, pranje veša možete zakazati za vrijeme koje vam potpuno odgovara. Na taj način možete izbjeći da opran veš dugo bude u mašini i poprimi neprijatan miris.

#2 Pravilno podesite programe za pranje

Jeste li znali da se čak 95% energije koju troši vaša mašina za rublje koristi samo za zagrijavanje vode? Nije uvijek potrebno prati odjeću na najvišoj temperaturi, i zato je drugi najbolji način uštjede da pravilno koristite programe za pranje na mašini.

Znamo da nova tehnologija djeluje komplikovano, ali nije teško naučiti programe na mašini. Izbjegavajte pretpranje, kad god je to moguće,  jer na ovaj program odlazi čak 15% potrošnje. Uvijek dajte prednost dužim, ali ekonomičnijim eko ​​programima koji štjede 30 do 45% energije.

#3 Odaberite pravi deterdžent

Pogrešan izbor deterdženta zahtijeva višestruki ciklus pranja kako bi se isprale supstance sa odjeće, što dovodi do većeg gubitka vode i električne energije. Stavljanje previše deterdženta je  takođe nešto što nikako ne radite kad perete veš. Zato pažljivo birajte i količinu i vrstu deterdženta koje upotrebljavate.

Uvijek koristite deterdžent koji preporučuje proizvođač mašine. Ako perete na nižoj temperaturi, odaberite tekući deterdžent – oni su učinkovitiji jer su već otopljeni. Isti savjet važi i ako perete na brzim programima.

#4 Nemojte prepuniti mašinu za rublje

Uvijek punite perilicu rublja optimalno! Nemojte preopteretiti mašinu jer će to oštetiti ležajeve bubnja i remen mašine za rublje. Svi u bubanj mašine pokušavamo smjestiti što više odjeće. Zvuči logično da ćemo sa manjim brojem uključenih mašina uštjedeti električnu energiju, ali preopterećenoj mašini će zapravo trebati više energije da se pokrene.

Prepunjena mašina ne otklanja nečistoće sa odjeće efikasno, jer nema dovoljno prostora u bubnju, pa deterdžent i voda ne mogu ravnomjerno doći do svakog komada rublja. 

#5 Održavajte uređaj čistim

Vremenom će se prljavština i plijesan natoložiti u unutrašnjosti vaše mašine. Održavajte mašinu za rublje čistom, jer ukoliko ne odstranite prljavštinu, to će negativno uticati na rad vašeg uređaja, ali i na čistoću vašeg rublja. 

Provjerite da li vaša mašina ima program za čišćenje bubnja ili program za održavanje mašine, dizajniran tako da korisnik na jednostavan način, može da održava čistoću i svježinu unutar mašine. Ako nemate te programe, dobra vijest je da i dalje postoji rješenje.  U tom slučaju, možete jednom mjesečno praznu mašinu uključiti na program od 90°C, dodajući i sredstvo za čišćenje perilica rublja, koje ćete lako nabaviti u obližnjoj trgovini.

Treba li vaša mašina za veš zamjenu?

Ako ste u potrazi za novom mašinom za rublje, obavezno obratite pažnju na njenu veličinu. Odaberite uređaj prema veličini i zahtjevima vaše porodice.  Za malu porodicu prevelika mašina za rublje nije pametan izbor, jer ne samo da više košta kada je kupujete, već troši i više električne energije. Isto tako, porodici sa više članova, premala mašina neće biti dobar izbor jer će morati češće da se uključuje. To znači da će perilica raditi duže vrijeme i samim tim trošiće više struje i vode.

Međutim, bitniji od veličine aparata je nivo energetske efikasnosti. Birajte mašine koje na nalepnici imaju oznaku A, jer su to najefikasniji uređaji. Štednja u ovom slučaju ne znači i lošije opran veš, naprotiv, mašine za rublje, kao što je ova Candy veš mašina, sa klasom energeske efikasnosti A+++, opraće vašu odjeću jednako dobro kao ostale perilice energetske klase G, ali će pritom trošiti značajno manju energiju, trajaće duže i manje će se kvariti.

Mašine za pranje rublja ponekad djeluju komplikovano, pogotovo kad se dohvatimo uputa za upotrebu. Ipak, ako se samo malo detaljnije pozabavimo njihovim opcijama, provjerimo kakve sve programe za pranje posjeduju, i naučimo kako da ih efikasnije koristimo, onda se možemo lako uhodati sa periodom jeftine struje, a i brzo navići na manje račune za vodu i struju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.