Mandžukić i Robben odveli Bayern na krov Evrope!

Bayern je novi prvak Evrope. U svenjemačkom finalu na Wembleyu Bavarci su sa 2:1 savladali Borussiju iz Dortmunda, a odlučujući pogodak je u 89. minuti postigao Arjen Robben.

Ovo je peta Bayernu peta titula najbolje ekipe Starog kontinenta u devetom finalu, dok su Milioneri ostali na jednom trofeju osvojenom 1997. protiv Juventusa.

Golmani dominirali prvim dijelom

U prvih dvadesetak minute Neuer je spašavao Bavarce da ne prime pogodak. Prvu priliku na utakmici imao je Lewandowski kada je sa 20-ak metara dobro šutirao, ali je njegov udarac u korner izbacio golman Bayerna.

Samo četiri minute kasnije u dobroj prilici bio je i Grosskreutz koji se sjurio prema kaznenom prostoru Bayerna, snažno šutirao, ali je Neuer ponovo bio na visini zadatka.

Nakon početne dominacije Borussije, uslijedile su prilike pred golom Weidenfellera. U 25. minuti veliku priliku imao je Mandžukić čiji je udarac glavom munjevitom intervencijom ispod prečke izvadio golman Milionera, da bi u 30. minuti situaciju jedan na jedan propustio iskoristiti Robben koji traljavo pogađa Weidenfellera u prsa pa se kod rezultata 0:0 otišlo na odmor.

Mandžukić za historiju

I drugom dijelu se do 60. minute ništa bitno nije dešavalo, a onda Mandžukić postao prvi Hrvat koji je postigao gol u finalu Lige prvaka.

Na peterac mu je loptu servirao Robben, a hrvatskom napadaču nije bilo teško da je pošalje u praznu mrežu.

Mislilo se da će Bavarci iskustvom uspjeti sačuvati prednost do kraja, no trajali su svega šest minuta. Iz penala je na 1:1 izjednačio Gundogan, a prije toga je Dante nepropisno u šesnaestercu zaustavio Reusa.

Mogao je Bayern u 71. minuti do novog vodstva, ali kada su svi loptu vidjeli u mreži, sa gol crte ispred Robbena ju je u polje izbio Subotić.

Minut prije kraja svi su već očekivali da će se otiću u produžetke, a onda je Robben naplatio sve promašaje i pogodio za konačnih 2:1. Prethodno ga je genijalni potezom proigrao Frank Ribery.

Bavarskom klubu ovo je prva titula Lige prvaka poslije 2001. godine i prva nakon dva izgubljena finala 2010. i 2012. godine.

Večerašnje finale bilo je prvo u historiji u kojem su o tituli prvaka Evrope odlučivala dva njemačka kluba.