Šta može olakšati život osobama koje pate od alergije

Mnogima pravu muku zadaju sezonske alergije. Klimatske promjene utiču na to da se sezona alergija produžila. Najvažniji savjet za sve one koji pate od nekog oblika alergije jeste da prate bioprognozu i polenski kalendar.

Polen je najzaslužniji zašto se kod velikog broja ljudi upravo u ovom periodu javljaju brojne alergijske reakcije. Kihanje, svrbež, suzenje očiju, vodeni iscjedak iz nosa – sve su to samo posljedice alergije na polen.

“Postoji tzv. intervitentna ili sezonska i postoji trajna. Sezonska alergija je na razne polene pa može da bude u februaru, maju, a može i kasnom ljetu, a imate i trajnu alergiju npr. na kućnu prašinu, ali svakako trajna alergija može da bude i na epitel životinja”, pojašnjava prof. dr. Zehra Dizdarević, pulomolog i alergolog.

Alergija nije izlječiva, ali ipak postoje metode u liječenju kojima se alergijske reakcije smanjuju kao i potreba za antialergijskim preparatima. Iako alergije nisu teške bolesti one su vrlo neugodne jer ometaju svakodnevni život i rad.

Na Facebooku je osnovana i grupa koja okuplja sve one koji imaju problem sa alergijama, a cilj je podijeliti iskustva, te provjerene i kredibilne informacije.

“Nedavno smo objavili kalendar cvjetanja biljaka u BiH tako da je to svakako korisno i za sve koji imaju problema sa alergijom na polen, da sada znamo da je topola ili vrba vrlo aktuelne. Tako da preporučujemo svim onim koji imaju probleme sa alergijom na pomenuto drveće da se pripaze, da nose naočale, šešire, kape… da se zaštite”, poručuje Vildana Begić Mujkić, klinika.ba.

Posljednjih nekoliko godina ambrozija izazva alergijske reakcije kod sve većeg broja ljudi. Period od kraja jula do oktobra je vrijeme kada ova biljka cvjeta i tako oslobađa polen koji kod alergičnih osoba izaziva kašalj, otežano disanje, svrab, natečene kapke.

“Proizvodi značajnu količinu sjemena lako se širi vjetrom, lako se šitri automobilskim gumama i zato ju nalazimo pored puteva. Na poljoprivrednim površinama se relativno dosta suzbija jer farmeri ne žele da ju imaju u svojim poljima, međutim, pored polja, na napuštenim mjestima, miniranim područjima ona jako brzo dođe i stvara polen koji izaziva to što izaziva kod ljudi”, ističe prof. dr. Mirha Đikić, Poljoprivredni fakultet.

Ljekari kažu kako je najvažnije utvrditi na koju smo biljku alergični, te koristiti adekvatnu terapiju. Ono što može osobama koje pate od alergija olakšati život jeste praćenje bioprognoze i polenskog ikalendara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.