Šta vam se zaista dešava kada se zarazite gripom?

Životni ciklus gripa može se podijeliti na tri faze, a poznate simptome poput povišene temperature i bolova u mišićima osjećamo u drugoj fazi. Iako ih niko ne priželjkuje, upaljeno grlo, kijanje i ostale simptome teško je izbjeći. Zbog toga se svakako dobro znati kakav je ciklus gripa, šta se događa u tijelu i što možete preduzeti, piše Huffington Post. 

Životni ciklus gripa 

Prvih 24 do 48 sati 

Šta se događa u tijelu: virus gripa na neki je način došao u kontakt s respiratornim sistemom, bilo udisanjem nakon što je neko kašljao u vašoj blizini ili kontaktom sa kontaminiranom površinom nakon čega ste ruke stavili blizu usta, nosa ili očiju. Nakon toga virus pronalazi svoj put kroz ćelije koje povezuju respiratorni sistem i počinje da se razmnožava. 

Kako se osjećate: u ovoj fazi još uvijek ne osjećate nikakve simptome. 

Šta učiniti: nažalost, u ovoj fazi se ne može ništa učiniti jer ni ne znate da ste zaraženi gripom. 

Idućih pet do sedam dana 

Šta se događa u tijelu: imunološke ćelije premještaju se na mjesta na kojima se virus gripa razmnožava i šalju signalizirajuće molekule koji upozoravaju tijelo da ubrza rad imuniteta. Tijelo jača imunitet kao odgovor na napad virusa kako grip ne bi zahvatio i druge ćelije. 

Kako se osjećate: iznenada dobijate visoku temperaturu, osjećate velik umor, počinjete da kijate, hladno vam je, i svi vas mišići i tijelo boli. 

Šta učiniti: simptome ublažite pijenjem čaja, uzimanjem pastila za grlo, a za temperaturu popijte paracetamol. Najbolje što možete u ovoj fazi da uradite jeste da se odmarate. Osim toga, budite svjesni kako ste u ovoj fazi jako zarazni, posebno prvih nekoliko dana nakon pojavljivanja simptoma. Zato ostanite kod kuće i nemojte ići na posao kako ne biste i druge zarazili. 

Zadnjih nekoliko dana 

Šta se događa u tijelu: zahvaljujući imunološkom sistemu, možete se oprostiti od virusa gripa. Bolest i svi njeni simptomi napokon jenjavaju. 

Kako se osjećate: još uvijek možete imati malo povišenu temperaturu i bolno grlo, većinom od štete nastale kašljanjem, međutim, vrlo visoka temperatura i ostali simptomi uglavnom nestaju. 

Šta učiniti: odmarajte se koliko god vam je potrebno, ali trebalo bi da se osjećate znatno bolje nego prethodnih dana. Više niste ni zarazni tako da, ako se dobro osjećate, možete planirati povratak na posao. 

Šta je važno znati o zaraznosti gripa: kada ste bolesni, zarazni ste sve dok uočavate simptome, koji najčešće uključuju kašljanje i kijanje, jer se virus može širiti kroz kapljice vode. Visoka temperatura takođe je još jedan pokazatelj toga da ste još uvijek zarazni. Razdoblje zaraznosti prošlo je ako više nemate temperaturu, ne osjećate umor i bol u mišićima i zglobovima. 

Međutim, stepen zaraznosti veći je na samom početku bolesti nego na njenom kraju jer je virus u tijelu tada koncentrisaniji. Osim toga, djeca mogu imati duže simptome gripa i njihova zaraznost može trajati duže nego kod odraslih osoba. Razlog tome je to što djeca nemaju razvijena protivtela za virus, tako da se virus umnožava u većoj koncentraciji nego kod odraslih osoba. Tako djeca mogu biti zarazna sedam do deset dana, u poređenju s pet do sedam dana koliko je prosječno odrasla osoba zarazna. 

Međutim, potrebno je imati na umu to da se simptomi i dužina zaraznosti razlikuju od osobe do osobe, a grip može duže trajati kod osoba koje imaju oslabljen imunološki sistem ili pate od hroničnih bolesti. Za te grupe ljudi grip može biti vrlo opasan, može pogoršati postojeću bolest, uzrokovati upalu pluća ili neke druge komplikacije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.