Haradinaj: Promjena granica Kosova je nacionalna izdaja i poziv na rat

Iako nije poznato koji bi plan mogao da se nađe pred pregovaračima Beograda i Prištine u Briselu početkom septembra, sve su češći komentari koji se odnose na razgraničenje i promjene granice. Premijer Ramush Haradinaj javno se suprotstavio ideji predsednika Kosova Hashima Thaçija o korekciji granica sa Srbijom.

Haradinaj je upozorio da niko nema pravo da razgovara o granicama Kosova, pa ni Thaçi. On je u intervjuu za KTV više puta ponovio da su pregovori o granicama, akt izdaje.

“Svako ko želi da pomera granice, treba da zna da pokreće novi rat”, izjavio je premijer Kosova.

Predsednik Kosova Hashim Thaçi je početkom avgusta izjavio da su korekcije granica između Kosova i Srbije moguće i da se one mogu desiti mirovnim putem. Tada je najavio da će na pregovarački sto sa Beogradom staviti predlog da se Preševska dolina pripoji Kosovu. O ideji razgraničenja u poslednje vreme govori i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ne precizirajući šta bi ona predstavljala, dok potpredsednik Vlade Ivica Dačić tvrdi da će njegov predlog o razgraničenju na Kosovu i Metohiji eliminisati “uzroke ratovanja” između Srba i Albanaca.

Haradinaj tvrdi da je ideja za priključivanje Preševske doline teritoriji Kosova nešto što je nemoguće postići.

„Pogrešno je povezivati temu kao što je priznavanje Kosova i Srbije sa teritorijom, jer je to nemoguće. Uzećemo Dolinu rado, ako nam je Srbija da sa željom, ali niko nema pravo da pregovara o nezavisnosti teritorije Kosova koja je proglašena 17. februara. Ne govorimo o želji, već o stvarnosti koja je nastala ratom. Izgubljeni su životi za ove granice, za ovu realnost. Preispitivanje ovog postignuća je greška za Kosovo”, rekao je Haradinaj za KTV.

“Ako tenkovi Srbije pređu kosovsku granicu mi smo ovde”

Haradinaj je istakao da je priča o granicama poziv na rat.

“Ratom su određene granice. Nisu rezultat dobre večere. To je rezultat generacijskog rata. Diranje u njih je pitanje tog postignuća. Ko god da to radi, to je poziv za oružje”, rekao je Haradinaj.

On je dodao da Kosovo ima ustavnu obavezu da zaštiti svakog građanina svoje teritorije.

“Ako tenkovi Srbije pređu kosovsku granicu, mi smo ovde, niko drugi nije ovde. Mi imamo pravo na samoodbranu. To ne sprečava pravo NATO-a da se brani. Ako napadne Srbija, NATO će pomoći ako može, ako ne, kazaće srećno,“.

U intervjuu KTV-a, Haradinaj je naveo da Thaçi ima poverenje kosovskih institucija u pogledu dijaloga za uzajamno priznanje sa Srbijom, ali ne i za pregovore o granicama. Po rečima Haradinaja, priznanje treba da bude između dve države sa sadašnjim granicama, bez ikakvog pomeranja. Rasprava o pomeranju teritorije je prema rečima Haradinaja nacionalna izdaja.

“Kao takva, kažnjava se u svakoj zemlji i od strane ljudi i od zakona. Niko nema pravo i ko god govori (o granicama) to je nacionalna izdaja”, kaže kosovski premijer.

Članovi komisije kosovske vlade za demarkaciju granice, prikupljanjem dokumentacije, počeli su pripreme za obeležavanje linije sa centralnom Srbijom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.