Januzaj srušio Englesku

Belgija je savladala Englesku 1:0 u derbiju grupe G Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji.

Belgija je od samog početka bila mnogo opasnija. U 6. minuti Tilemans je šutirao sa nekih 20-tak metara, međutim Pikford je uspio nekako da odbrani i sačuva mrežu.

U 10. minuti Batšuaji je uspio da oduzme loptu, međutim Stouns je sa gol linije spasio pogodak. U nastavku je Engleska dosta bolje zaigrala, ali su obje ekipe djelovale nezainteresovano.

U 27. minuti Batšuaji je dobro šutirao, ali je njegov pokušaj blokirao Stouns. Do kraja poluvremena obje ekipe su imale nekoliko prilika, ali kao što smo i očekivali nije im u interesu bila pobjeda pa se na odmor otišlo bez pogodaka.

Belgija je povela u 51. minuti kada je Adnan Januza fantastično šutirao sa ivice šesnaesterca i savladao Pikforda za 1:0. Poslije primljenog gola Belgija se povukla, dok je Engleska bila nešto opasnija.

U 66. minuti sjajnu priliku imali su igrači Engleske. Rašford je izašao jedan na jedan sa Kurtoom, a golman Belgije je odlično odbranio, vrhovima prstiju. U 81. minuti opet je pokušao Rašford, ovaj put iz slobodnog udarca, ali je njegov šut završio iznad prečke gola Tiba Kurtoe. U 88. minuti Mertens je odlično šutirao ka golu Pikforda. Ipak, golman Engleske je uspješno odbranio i otklonio opasnost.

Do kraja meča nije bilo promjene rezultata pa je tako Belgija sa ovom pobijedom izborila osminu finala kao prvoplasirana ispred Engleske.

Tunis je pobijedio Panamu 2:1 u meču posljednjeg kola grupe G Svjetskog nogometnog prvenstva u Rusiji, koji nije imao nikakvog rezultatskog značaja obzirom da su se obje reprezentacije ranije oprostile od Mundijala.

Tunis je imao prvu priliku na utakmici kada je u 6. minuti Ben Jusef ostao slabo čuvan u petercu protivnika, poslije jednog centaršuta, ali nije uspio da se snađe i golman Paname je bez problema sačuvao svoju mrežu. Tunis je bio mnogo bolja ekipa na terenu, i kontrolisao tok meča, no nisu uspjeli da stvore neku pravu priliku, samo poneku polu šansu.

Panama je povela iz praktično prve prilike na meču u 33. minuti, kada je Hose Rodriges natrčao na jednu loptu i snažno šutirao ka golu Tunisa. Lopta je na putu do mreže zakačila Meriju, promijenila pravac i završila u mreži Tunižana. Pokušavao je Tunis da izjednači prije posljednjeg sudijskog zvižduka u prvom poluvremenu, no golman Paname je sačuvao svoju mrežu netaknutom.

Tunis je došao do izjednačenja u 51. minuti poslije par dobro razmenjenih pasova, Hazri je imao lak posao u desnom dijelu šesnaesterca da proigra Bena Jusefa, koji je bio “sam kao duh” u blizini gola Paname i uspio da pogodi za 1:1. Bio je to ujudno i 2500. postignuti gol u historiji Svjetskih prvenstava.

Do potpunog preokreta Tunižani su došli u 66. minuti, kada je nakon prethodno zabilježene asistencije, Vahbi Hazri, napadač Rena, sjajnim šutem matirao golmana Paname za 2:1. Do kraja meča nije bilo nikakvih zanimljivih dešavanja pa je Tunis došao do svoje prve pobjede na ovogodišnjem Mundijalu.