Ko će u ime Kosova voditi dijalog sa Srbijom?

Kosovska opozicija nije se odazvala pozivu predsjednika Skupštine Kosova na sastanak, na kojem je trebalo da se postigne nacionalni konsenzus za dijalog sa Srbijom. Opozicija se protivi tome da konačnu fazu dijaloga vodi predsjednik Hashim Thaçi. Iz redova civilnog društva kažu da bi do septembra trebala da se izabere pregovaračka ekipa koja će da okonča dijalog sa Srbijom.

Kadri Veseli, koji je istovremeno i čelnik vladajuće Demokratske partije Kosova, kazao je u ponedjeljak da su se njegovom pozivu odazvali samo predstavnici vladajućih partija. Na konferenciji za novinare nakon sastanka, on je kazao da „ono što je činjenica jeste da je današnji zahtjev za sastanak bio više zahtjev opozicije koji su predstavili specijalnoj predstavnici EU i američkom ambasadoru”.

Veseli je dodao da kosovske institucije trebaju da zauzmu stav oko dijaloga.

„Sjesti za sto sa Srbijom danas nije privilegija već je političko požrtvovanje a istovremeno i odgovornost. Konačni ishod borbe sa Srbijom je zarad naše djece, kako bi sačuvali ono što smo do sada postigli. Istovremeno, kako bi sačuvali partnerstvo sa međunarodnom zajednicom, našu evroatlansku agendu. To je obaveza i odgovornost cele politike, uključujući i opoziciju“, kazao je Veseli.

Kosovska opozicija inače se protivi tome da konačnu fazu dijaloga o normalizaciji odnosa sa Kosovom vodi predsjednik Kosova, Hashim Thaçi. Iz najveće opozicione partije, Demokratskog saveza Kosova, prethodno su rekli da je pre dijaloga potreban legitimitet, odnosno da su potrebni prijevremeni parlamentarni izbori kako bi institucije u dijalogu imale legitimitet. Najavili su da neće biti dio delegacije koja će da vodi dijalog.

Jedan dio opozicije zahtjeva i da se o dijalogu diskutuje u Skupštini.

Lider opozicionog pokreta Samoopredjeljenje Albin Kurti putem Fejsbuka je predstavio pet tačaka a o dijalogu u Skupštini. Kurti je takođe dodao da je predsjednik Kosova Hashim Thaçi bez mandata Skupštine počeo novi dijalog sa Srbijom.

Po njegovim riječima, ne treba da se žuri u novi dijalog sa Srbijom a bez da se razmotri dosadašnji proces, kao i sprovođenje sporazuma postignutih od 2011-2017.

On je dodao i da Srbija duguje Kosovu i da Skupština Kosova najprije treba da usvoji zahtjeve Kosova prema Srbiji.

Civilno društvo na Kosovu ima dva prijedloga a što se tiče postizanja dogovora oko predstavljanja Kosova u konačnoj fazi dijaloga sa Srbijom.

Iz Demokratskog instituta Kosova pozvali su sve partije da o dijalogu diskutuju u Skupštini Kosova, dok je Balkanska grupa za političke studije za to da se međupartijski konsenzus stekne putem političkih okruglih stolova.

Ipak, kako navode, dogovor između političkih partija sad za sad je teško da se postigne, dodajući da bi do septembra partije trebalo da se koordiniraju i imenuju pregovaračku ekipu.

Kosovska opozicija je takođe odbila da prošle nedjelje otputuje za Brisel sa delegacijom koju su činili čelnici kosovskih institucija, iako su bili pozvani. Razlog je isti – Hashim Thaçi za njih nije prava osoba da okonča dijalog sa Srbijom, zbog, kako su rekli, već nanijetih šteta Kosovu tokom dosadašnjeg dijaloga.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.