Marc Márquez najmlađi šampion Moto GP-a u historiji

Marc Márquez, koji ima tek 20 godina, do kraja života će pamtiti Valenciju jer je na tom mestu osvojio dvije titule u dvije godine. Prošlog novembra slavio je titulu u Moto 2, ove nedelje u Moto GP seriji.

Bilo mu je potrebno četvrto mjesto na poslednjem Grand Prixu sezone, on je stigao do trećeg, a ispred njega su bili Dani Pedrosa i Jorge Lorenzo, koji je stigao do počasnog trijumfa.

Grand Prix Valencije opravdao je status trke godine samo u prvih desetak krugova. Sve do tad trajao je rat Jorge Lorenza i Danija Pedrose za prvo mesto, dok je Márquez bio na trećoj poziciji, sa Bautistom i Rossijem za vratom.

Bilo je desetak međusobnih prestizanja lidera trke i dva direktna kontakta, a ovaj drugi je rešio sve. Pedrosa je ispao iz putanje, to je usporilo i Lorenza, a sve je iskoristio Márquez koji je strpljivo čekao šansu iz pozadine i 21 krug pre kraja stigao je do prvog mesta.

Vrlo brzo prepustio je lidersku poziciju ponovo Lorenzu, kojem je pored pobjede bilo potrebno da Márquez ne bude na prve četiri pozicije. Međutim, iako tek početnik, Márquez je preostalih 20 krugova vozio mirno, bez greške, bez srljanja i rizikovanja, u finišu je propustio i Pedrosu na drugo mesto, te kao trećeplasirani odbranio prvo mesto i osvojio titulu šampiona.

“Ovo je ostvarenje sna, ne mogu da opišem ovaj osjećaj. Nisam očekivao da se borim za titulu ove sezone. Jorge Lorenzo je napravio sjajan posao, ali hvala mom timu”, rekao je Márquez posle trke koju je pratilo 104.000 gledalaca.

Španac je ove sezone oborio nekoliko rekorda, a završio je sa šest pobjeda, 16 podijuma i devet pol pozicija na 17 trka koje je završio. Jednu je suspendovan, a jednu je izleteo sa staze. Márquez je prvi debitant u 35 godina koji je osvojio titulu.

Márquez je najmlađi vozač u historiji koji je osvojio pol poziciju u Moto GP šampionatu (SAD), najmlađi pobjednik jedne trke (SAD), najmlađi vozač koji je “vezao” dva pojavljivanja na podijumu (Qatar 3, SAD 1), najmlađi vozač koji je vozio najbrži krug (Qatar), najmlađi vozač koji je bio lider Moto GP šampionata, najmlađi vozač koji je pobijedio bar jednu trku u tri različite klase, on je vozač sa najviše pobjeda u svojoj prvoj sezoni (6), sa najviše pol pozicija u rookie sezoni (9) i sa najviše podijuma (16). On je vozač koji je osvojio najviše bodova u svojoj rookie sezoni (334).

Gran Pri Valensije, rezultati:
1. Jorge Lorenzo (Španija/Yamaha Factory Racing) 46:10,302 minuta
2. Dani Pedrosa (Španija/Repsol Honda) +3,934 sekundi (najbrži krug, 1:31,628 minuta; 157,3 km/h)