Na Kosovu 108.000 nezaposlenih

Kako bi unapredili primenu mera iz Evropske reformske agende, koje se odnose na zapošljavanje, Prištinski institut za pravne i političke studije je u saradnji sa institutom za napredne studije organizovao diskusiju o radu Kosovske agencije za zapošljavanje. Prema izveštaju Instituta, na Kosovu je trenutno bez posla 108.000 ljudi.

Butrint Beriša iz Instituta za političke studije je istakao da je potrebno donošenje Zakona o zapošljavanju koji će omogućiti primenu mera Evropske reformske agende, kako bi Agencija za zapošljavanje mogla da obavlja svoju primarnu ulogu – posredovanje između poslodavaca i onih koji su u potrazi za poslom.

“Trenutno na Kosovu postoje 34 kancelarije za zapošljavanje. U četiri opštine one još uvek ne postoje I njjihovim otvaranjem bila bi kompletirana organizaciona struktura. U planu je otvaranje centara za profesionalno usavršavanje kadrova, i to u Peći, Prištini, Gnjilanu, Severnoj i Južnoj Mitrovici. Naravno, potreban je i određeni budžet, koji trenutno iznosi 10 miliona evra. Na Kosovu je 108.000 onih koji traže posao”, rekao je Beriša.

O primeni Evropske reformske agende protekle nedelje su predstavnici Agencije za zapošljavanje razgovaralii sa predstavnicima iz Brisela.

“Predstavnici Evropske unije su zahtevali usvajanje strategije koja bi sprovodila u praksi, u čemu smo uspeli. Nama su od velikog značaja strane investicije i grantovi, kao i novi projekti koji bi obezbedili otvaranje novih radnih mesta”, zaključio je Haraćija.

Predstavnici nevladine organizacije “Mlada aktivna Gračanica” ističu da se kroz različite aktivnosti trude da obuče mlade nezaposlene ljude kako bi lakše došli do posla.

“U prethodnom periodu smo imali različite treninge koji se odnose na lično predstavljanje, pisanje biografije, prijavljivanje na različite konkurse za poslove i ja se nadam da smo mnogim mladim ljudima na taj način pomogli da dođu do zaposlenja, a mnoge smo konkretno informisali i gde mogu da nađu posao”.

Šetajući ulicama Prištine i Gračanice pokušali smo da od mladih ljudi dobijemo odgovore koji su to problemi sa kojima se najčešće susreću prilikom traženja posla. Međutim, ni u Prištini ni u Gračanici nismo uspeli da dobijemo nijedan odgovor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.