Pripremiti se za “crne dane”

Savezna revizorska služba upozorava buduću vladu da se bolje spremi za budućnost, mogući pad konjukture i opterećenja budžeta. Uprkos trenutno dobroj situaciji i optimističkim prognozama, ima i rizika: „Zbog toga bi ova dobra vremena trebalo iskoristi da se spremimo za loša vremena, između ostalog i zbog toga što Njemačka već sada ima ogroman dug u visini od 1,3 biliona eura”, kaže predsjednik Savezne revizorske službe Diter Engels. On je saveznoj vladi preporučio da ne pravi nove dugove i da makar srednjoročno počne da otplaćuje brdo svojih dugova.

Osim toga, vrhovni revizor od saveznih vlasti i vlasti federalnih država zahtijeva da promijene svoje finansijske odnose. Savezna država sve više preuzima finansiranje i zadatke koji su oduvijek bili u nadležnosti saveznih jedinica i opština – kao što su na primer vrtići, ustanove za visoko obrazovanje ili minimalne penzije. To nije dobro za savezni budžet, a nije ni po ustavu. „Ovo ne treba shvatiti kao čisto formalnu opomenu”, rekao je Engels.

Bundesver ne zna kome je šta pozajmio

U svom godišnjem izvještaju, kao i uvijek, vrhovni revizor navodi primjere rasipništva na račun poreskih platiša. Najviše novca se potrošilo u Ministarstvu saobraćaja i u Bundesveru. Tako je, na primjer, Bundesver kupio certifikate za ekološku struju u vrijednosti od 3,5 miliona eura – platio struju koja nikada nije puštena u mrežu. Osim toga, Bundesver je potpuno izgubio kontrolu nad materijalom koji je pozajmio za razna istraživanja. Riječ je materijalu u vrijednosti od 92 miliona eura.

I kao i obično su se na listi rasipničkih projekta našli neki građevinski poduhvati, kao na primjer: u Bavarskoj u mjestu Diedorf gdje su stanovnici dobili zaštitni zid koji će ih štititi od buke automobila sa puta koji tu tek treba da se gradi. Taj zid ih pak neće zaštititi i od buke vozova, a koji saobraćaju paralelno sa autoputem. Savezni revizor je Ministarstvo saobraćaja upozorilo da zaštitni zid, tako kako je planiran, nema nikakvog smisla i samo košta. Uprkos tome, nadležne putarske institucije i željeznice nisu do sada uspjele iznaći koncept na osnovu kojeg bi se stanovnici štitili od buke automobila i vozova istovremeno, tj paralelno, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.