Real Madrid klupski prvak svijeta treći put zaredom

Nogometaši Real Madrida osvojili su treći put zaredom Svjetsko klupsko prvenstvo pošto su u finalnom meču u Ujedinjenim Arapskim Emiratima savladali Al Ain rezultatom 4:1.

Real je od samog početka krenuo žestoko. Španski klub već u 3. minuti pogodio je stativu. Ljorente (Fernando Llorente) je prošao na lijevoj strani, ubacio u sredinu, a zatim se lopta nakon velike gužve odbila u stativu. U 12. minuti Al Ain je imao nevjerovatnu priliku. Marselo (Marcelo) užasno snašao u odbrani, El Šahat (El Shahat) napravio je sve odlično, zaobišao Kurtou (Courtois), ali je u posljednji trenutak Serhio Ramos (Sergio) očistio s gol-linije. Samo minutu kasnije, Real je došao do vodstva. Lopta je kružila sredinom terena, došla je do Vaskesa (Vasquez), ovaj ju je dodao Benzemi, a Francuz je spustio tačno na šut Luki Modriću. Uslijedio je prekrasan šut hrvatskog reprezentativac lijevom nogom s 18 metara u samu malu mrežu vratara Al Aina.

I u nastavku je Real nastavio sa napadima. Nove odlične prilike imali su Bejl (Bale) i Benzeme, ali je ostalo 1:0. U 35. minuti Karim Benzema je imao stopostotnu priliku. Vaskes je prošao po desnoj strani, pronašao samog Francuza u sredini kaznenog prostora koji je šutirao visoko iznad gola. Četiri minute kasnije, Bejl je pucao glavom nakon ubačaja, ali je golman Al Aina vrhunski odbranio njegov udarac. Nakon toga, Modrić je mogao i do drugog gola. Najbolji igrač svijeta u 2018. godini nakon kornera je poklopio volej iz prve s dvadesetak metara, ali je njegov pokušaj odbranio sjajni golman Al Aina, Halid Eisa (Khalid), pa je tako “kraljevski” klub na odmor otišao s minimalnom prednošću.

Prvu velika priliku u drugom poluvremenu imao je Real preko Benzeme u 53. minuti. Bejl je pronašao Francuza u sredini kaznenog prostora, ali je Benzemin pokušaj otišao malo pored desne stative gola Al Aina. Sedam minuta kasnije na semaforu je pisalo 2:0.Ljorente je raspalio volej nakon odbijanca iz kornera, a golman Eisa samo je pogledom ispratio loptu. U 65. minuti igrači Reala promašili su još jedan zicer. Bejl je izašao sam pred golmana Al Aina, koji je još jednom vrhunski odbranio. U 74. minuti Al Ain je imao drugu veliku priliku na utakmici. Kaio (Caio) se dobro oslobodio, pucao u donji desni ugao, ali je Kurtoa pravovremeno reagirao i sačuvao svoju mrežu. Pet minuta kasnije, Luka Modrić je nakon ubačaja iz kornera asistirao Ramosu, koji se u svojoj 800. utakmici u karijeri upisao u strijelce za 3:0.

Počasni gol za Al Ain postigao je Šiotani (Shiotani) u 86. minuti kada je mrežu “Kraljevskog kluba” zatresao glavom nakon ubačaja Kaija iz slobodnog udarca. Konačnih 4:1 postavio je Jahia Nader (Yahia) koji je u prvoj minuti sudijske nadoknade vremena postigao autogol.

U susretu za treće mjesto koji je odigran nešto ranije River Plejt je s 4:0 savladao Kašimu.