Šta će reći veliki vođa: Igrač Sjeverne Koreje donio pobjedu Južnoj Koreji

Sjeverna i Južna Koreja vjerovatno su najljući rivali u svijetu – i to ne samo sportskom. Gledaju se preko nišana, imaju najminiraniju granicu na svijetu, sa sjevera stalno provociraju projektilima koji nadlijeću južni teritorij…

U takvim uvjetima fudbalske reprezentacije ovih država odigrale su fudbalsku utakmicu. Prvi put nakon dvije godine zaigrali su na prvenstvu Istočne Azije koje se održava u Tokiju, piše Goal. Utakmicu je odlučio autogol igrača Sjeverne Koreje!

Ri Yong-Chol postigao je jedini gol na utakmici u 64. minuti za pobjedu Južne Koreje 1:0.

– Bila je to posebna utakmica za nas, igrače i državu. Mislim da smo u prvih pola sata bili malo nervozni. Nemamo tako dobre igrače kao Japan, Južna Koreja ili Kina. Imamo malu grupu ne tako kvalitetnih igarča, tako da je teško bilo što mijenjati – rekao je sjevernokorejski selektor, Norvežanin Jørn Andersen.

Andersen vjerovatno nije previše razmišljao kako će na te njegove izjave reagirati veliki vođa Kim Jong-un, šef najzatvorenije zemlje svijeta u kojoj se do detalja pazi da u svijet ne odlaze bilo kakve loše informacije o njenim stanovnicima. A pitanje je i kako će proći i nesretni fudbaler Ri…

Inače, državljanima Sjeverne Koreje zabranjen je ulazak u Japan u sklopu sankcija protiv Pjongjanga – kao da bi inače i mogli ikud putovati?! No u japanskoj ambasadi u Pekingu odobrene su im posebne vize kako bi mogli učestvovati na ovom turniru.

Nakon dva kola Sjevernokorejci imaju dva minimalna poraza, od Japana golom Yosukea Ideguchija u 93. minuti i sada – autogolom protiv komšija. Još im ostaje utakmica protiv dobrog komšije Kine.