Kako bi ovaj kolač bio bez glutena, neophodno je da ga nema ni u prašku za pecivo.
Sastojci:
425 g kuhane leblebije (ili one iz konzerve),
80 ml kravljeg ili mlijeka biljnog porijekla,
4 jajeta,
30 g putera ili kokosovog ulja,
1 kašičica ekstrakta vanilije,
60 g kakao praha ili 30 g kakaa i još 30 g rogača,
1 kašičica praška za pecivo (bez glutena) i
150 g smeđeg šećera.
Priprema:
Zagrijte rernu na 180 stepeni. Stavite papirne korpice u kalupe za mafine. Sameljite kuhanu i procijeđenu leblebiju. Najbolje je da koristite neku spravicu za sjeckanje ili multipraktik, ali ako nemate, možete to uraditi štapnim mikserom. Ne preporučujemo blender, jer količina tečnosti nije dovoljna da se u njemu leblebija pretvori u kašu. Dodajte mlijeko, pa sameljite. Masi dodajite jedno po jedno jaje, ali vodite računa da svako zasebno dobro umutite u smjesu prije dodavanja sljedećeg.
Dodajte istopljeni puter ili kokosovo ulje i kašičicu vanilije. Umutite.
U posebnoj činiji prosijte kakao prah ili kakao i rogač. Dodajte kašičicu praška za pecivo i smeđi šećer. Suhu smjesu dodajte onoj sa leblebijom i varjačom ili ručnom mutilicom izmiješajte. Podijelite je u kalupe za mafine i stavite u zagrijanu rernu. Peći oko 25 minuta na 180 stepeni. Ostavite ih nekoliko minuta da se prohlade i izvucite iz kalupa. Služite ohlađeno.
Za recept vam je potrebna kuhana i dobro ocijeđena leblebija. Možete koristiti onu konzerviranu, ali preporučujem da kupite suhu i sami je skuhate. Kako biste dobili 425 g kuhane leblebije, potrebno je oko 2 dl suhe, što je oko 170 g. Izbor tečnosti je na vama. Prema originalnom receptu, potrebno je bademovo mlijeko, a možete probati sa običnim kravljim i sa ovsenim mlijekom i nema razlike.
Također, potrebno je kokosovo ulje, a možete isprobati i sa njim i sa puterom i sve funkcioniše.
Možete koristiti samo kakao-prah (po receptu), ali ukoliko ga nemate, u jednoj od verzija recepta polovinu količine možete zamijeniti rogačem. Odlične obje varijante.
Dr. Oetkerov Original Backin prašak je bezglutenski (tako piše na njihovoj zvaničnoj stranici). Osim toga, možete ga tražiti u prodavnicama zdrave hrane. Ovo je neophodno samo za osobe koje pate od celijakije, odnosno netolerancije na gluten.
Pitate li se nekada da li je bolje da sami kuhate suhu leblebiju ili da kupite gotovu u konzervi. Evo zašto suha. Značajno je ekonomičnija, a još smo i sigurniji u ono što jedemo. Zvuči kao mnogo posla – potapanje zrna, ispiranje, kuhanje satima… Skuhaćete veću količinu odjednom, zatim ćete to podijeliti na porcije i staviti u zamrzivač.