Kod takvih osoba „poklopac“ između želuca i jednjaka, koji je kod beba inače „labav“, nikada nije proradio kako trebe.
Dugotrajno vraćanje hrane može da ima ozbiljne zdravstvene posljedice, pa ovi pacijeti, pored terapije lijekovima treba da se pridržavaju i određenog režima ishrane, kako bi olakšali tegobe.
– Pacijenti sa GER treba da večeraju najkasnije dva do tri sata prije spavanja, kako bi se želudac ispraznio i kiselina ne bi nagrizala donji dio jednjaka – kaže profesor dr Nedeljko Radlović, pedijatar – gastroenterolog.
– Jednjak nema prirodne odbrambene mehanizme koji bi ga štitili od kiseline, zato treba pravilnim ponašanjem i lijekovima smanjiti štetu koju ona može da nanese jednjaku.
Prof. Radlović svima koji imaju problema s refluksom savjetuje i da spavaju na višem uzglavlju. Što se tiče ishrane, treba potpuno izbaciti gazirana pića, kao i začine koji podstiču lučenje kiseline. Veoma je bitan i način na koji se jede, treba uzimati hranu polako i pribrano, da bi se umanjile tegobe.
Kod nekih osoba, sluznica jednjaka, inače veoma osjetljiva na djelovanje želudačnog soka, reaguje ne samo bolom i zapaljenjem kada dođe u dodir sa želudačnom kiselinom.
Ako je vraćanje kiseline u jednjak dugotrajno, stalnim nagrizanjem dovodi do promjene u ćelijama sluznice jednjaka. Na mjestu gdje se spajaju jednjak i želudac nastaje sluznica slična onoj u želucu i ta promjena se zove Baretov jednjak.
Smatra se da je dugotrajno izlaganje jednjaka želudačnoj kiselini faktor nastanka karcinoma jednjaka.