Sastojci:
Za koru:
5 belanaca
5 kašika mlevenog lešnika
5 kašika šećera
1 kesica vanilinog šećera
1 kesica praška za pecivo
5 kašika vrele vode
½ kašičice instant kafe
Za fil:
5 žumanaca
5 kašika šećera
200 ml slatke pavlake
100 g čokolade
150 g maslaca
Za glazuru:
100 ml slatke pavlake
100 g čokolade
Za dekoraciju:
čokoladne mrvice, rendana čokolada, mleveni lešnik… po ukusu
Priprema:
Umutite belanca sa šećerom i vanilinim šećerom dok ne dobijete čvrst sneg, pa dodajte mleveni lešnik koji ste prethodno pomešali s praškom za pecivo.
Pažljivo mešajte šptatulom dok se ne sjedini.
Sipajte u pleh obložen pek-papirom, pa pecite u rerni prethodno zagrejanoj na 180 stepeni, oko 15-20 minuta.
Kad bude pečeno, razmutite instant kafu u vreloj vodi, pa time poprskajte koru i ostavite da se hladi.
Zatim u šerpici za kuvanje na pari pomešajte žumanca i jaja, dobro ih umutite, pa kuvajte oko 10 minuta uz neprestano mešanje, dok ne dobijete glatku smesu.
Ubacite u nju izlomljenu čokoladu, pa promešajte i sklonite s vatre. Ubacite odmah maslac i mešajte dok se ne otopi, pa sklonite da se hladi.
Odvojeno u činiji umutite slatku pavlaku, pa u nju sipajte mlak fil i dobro promešajte. Prelijte koru filom i ostavite da se prohladi.
Prelijte u šerpici izlomljenu čokoladu slatkom pavlakom, pa zagrejte uz mešanje dok se ne čokolada ne otopi i pazite da ne prokluča. Potom sipajte preko fila i ostavite da se hladi u frižideru.
Po želji ukrasite mlevenim lešnicima, čokoladnim mrvicama i sl.
izvor novosti.rs