“Ljudi zanemaruju važnost sna. Toliko im se stvari čini važnijim od nekoliko dodatnih sati sna noću”, kaže vođa istraživanja Linda Čao, a prenosi B92.
“Rezultati istraživanja sugerišu da ne bi trebalo zanemariti važnost spavanja”, dodaje ona.
Čao sa kalifornijskog Univerziteta u San Francisku sarađivala je sa naučnicima iz odjeljenja za ratne veterane kliničkog bolničkog centra u San Francisku na istraživanju čiji su rezultati objavljeni u časopisu “Sleep”.
Za potrebe istraživanja naučnici su snimili mozak 144 veterana magnetnom rezonancom, a kvalitet sna ispitivali su detaljnim upitnikom. Utvrdili su da su osobe koje su se žalile na loš kvalitet sna imale manje sive mase u frontalnom dijelu mozga.
Ranija istraživanja povezala su poremećaje spavanja sa strukturnim promjenama na mozgu, a posebno sa količinom sive moždane mase na prednjem dijelu mozga.
“Postoje i drugi pokazatelji da se nesanica i razne druge psihijatrijske bolesti odražavaju smanjenim volumenom mozga što ima smisla jer su spavanje i raspoloženje funkcije mozga”, kaže psihijatar Džon Vinkelman iz Bostona.
Prednji dio mozga ključan je za funkcionisanje čoveka i aktivnosti poput planiranja, organizovanja, raspoloženja i osjećanja.