Ono na čemu se zasniva ova terapija je djelimično na uskraćivanju proteina kanceroznim tumorima koje oni koriste kao “kamuflažu” kako bi se izbjegao atak imuniteta. Protivnik proteina zvanog PD-L1 bori se lijek koji je zasnovan na antitijelima MPDL3280A, te se razvila firma Roche.
Stručnjaci izjavljuju da bi ovaj lijek trebao da predstavlja sasvim novi vid borbe protiv raka bešike.
Izrazito detaljna studija objavljena u novinama Nature navodi se da lijek, koji čini da tumor postane osjetljiviji na imunološki sistem čovjeka, skida “kamuflažu” ćelijama kanceratako da su neki pacijenti potpuno oporavljeni od raka bešike, javlja Srna. Britanski centar za istragebolesti raka izjavio je povodom oblasti imunoterapije da je “mnogo veoma uzbudljivih rezultata”.
Imunosni sistem je u delikatnoj ravnoteži sa nekim hemikalijama u tijelu i ojačava reakciju, a druge pokušavaju da ga upropaste. Tumori mogu da oduzmu taj sistem kako bi se sakrili od sistema imuniteta. Trik koji koriste tumori je protein PD-L1, koji se obično koristi kako bi se spriječile autoimune bolesti.
Tim svjetskih naučnika na ispitavanja sa lijekom je dosta radio na blokiranju PD-L1 proteina na 68 lica sa veoma naprednim oblikom raka bešike. Hemoterapiju su probali svi pacijenti i rečeno im je da imaju šest do osam mjeseci života.Više od pola pacijenata, kod kojih je tumor koristio PD-L1 da se sakrije od sistema imuniteta, primjetili su znake oporavka, a 2 pacijenta nikako nisu imala znakova raka.Deseti svaki pacijent reagovao je na eksperimentalnu terapiju i kad sporni protein nije bio prisutan u tumoru.