Apostolova: Kosovo postiglo napredak, ali mora završiti demarkaciju granice sa Crnom Gorom

Komesar EU za politiku susjedstva i proširenje Johannes Hahn izjavio je juče da Izvještaj o napretku na Kosovu za 2016. govori da je bilo napretka u više oblasti, ali da u vezi liberalizacije viza ostaju dva kriterijuma koja treba ispuniti. Komesar Han je na konferenciji za novinare u Briselu, predstavljajući Izvještaje o napretku za sve zemlje Zapadnog Balkana i Tursku na putu ka EU, istakao da Kosovo mora prevazići jake političke tenzije u zemlji i da mora ojačati pravnu državu i dekomratiju.

Nakon što je komesar Han završio obraćanje medijima u Briselu, kosovskim novinarima se obratila šefica Kancelarije EU na Kosovu, koja je i specijalna predstavnica EU za Kosovo, Natalija Apostolova. Ona je kazala da je Kosovo zabilježilo dobar napredak u borbi protiv korupcije i poboljšalo borbu protiv korupcije što je preduslov za liberalizaciju viza, ali da to ne znači da će Kosovo automatski biti stavljeno na bjelu šengensku listu.

“Kosovu sada preostaje da ispuni i prvi uslov, što je demarkacija sa Crnom Gorom, i drugo, razvoj treba da procene službe EU, potom Savijet, zemlje članice i tek nakon te ocene donijt eće se odluka o liberalizaciji viza”, kazala je Apostolova i dodala da EU ne drži namjerno Kosovo van bezviznog režima.

Ona je istakla da su prema Izvještaju Kosovo i Srbija postigli određen napredak u normalizaciji odnosa, te da je važno da Priština i Beograd ostanu posvećeni implementaciji postignutih sporazuma u dijalogu uz posredovanje EU.

Apostolova je kazala da Skupština Kosova mora da se vrati normalitetu, istakavši da se u Izvještaju o napretku napominje da pozicija i opozicija moraju da se vrati političkoj konstruktivnoj debati. Ona je kazala da se u Izvještaju navodi da je Kosovo uradilo određen nivo priprema u oblasti reformi javne uprave, da je pravosudni sistem u ranoj fazi, te da je sprovođenje pravde još uvijek sporo i neefikasno i da postoji nedovoljna odgovornost pravosudnih zvaničnika.

Odgovarajući na pitanja novinara, ocjenila je da je uloga misije EULEX bila jako važna za postizanje napretka u oblasti pravosuđa.

“Preduzeli ste korake u borbi protiv korupcije, promjenili ste zakone, Ustav je promjenjen kako bi se formirao Sudski savijet što je jako važno da se imenovanja ne bi vezivala za političke partije ili rukovodstva i sve to pokazuje da je EULEX igrao važnu ulogu za kosovsko sudstvo”, kazala je Apostolova.

U Izvještaju o napretku se ističe i da je Kosovo u ranoj fazi razvoja funkcionalne tržišne ekonomije, kao i u ranoj fazi usklađivanja sa evropskim standardima. Istaknuto je i da je ostvaren napredak na polju ljudskih prava i da su preduzeti koraci za sprovođenje paketa zakona o ljudskim pravima, ali da više treba da se uradi na garantovanju imovinskih prava i rješavanju pitanja povratka i reintegracije raseljnih lica. Navodi se i da je na Kosovu bilo prijetnji novinarima i da Skupština nije bila posvećena pronalaženju trajnog rješenja za finansiranje javnog emitera.

Šefica Kancelarije EU na Kosovu Natalija Apostolova je prethodno zvanično uručila Izvještaj o napretku Kosova za 2016. predsjedniku Skupštine Kosova Kadriju Veseliju i premijeru Kosova Isi Mustafi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.