Apostolova: Sve je u rukama Kosova

Želimo da na Kosovu vidimo nultu toleranciju prema korupciji i da su svi jednaki pred zakonom, izjavila je danas šefica Kancelarije EU na Kosovu, Natalija Apostolova i dodala da je nakon potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sve u rukama kosovskih vlasti.

“Sve je u vašim rukama. Prvog aprila potpisan je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koji ima politički i ekonomski značaj, želimo da u kosovskoj demokratiji vidimo nultu toleranciju prema korupciji, želimo da vidimo da su svi jednaki pred zakonom”, rekla je Apostolova na konferenciji o briselskom dijalogu i izazovima Kosova na putu ka EU koju su organizovali Fond za otvoreno društvo u saradnji sa Grupom za pravne i političke studije.

Premijer Isa Mustafa je u prvi plan istakao dijalog sa Srbijom i sporazum o razgraničenju sa Crnom Gorom ocjenivši da oni nemaju alternativu.

“Uspjeli smo da integrišemo Srbe u različite procese, da ostvarimo komunikaciju sa opštinama na sjeveru, ali postoji i nezadovoljstvo zbog procesa trasformacije paralelnih struktura i to je proces koji će trajati”, rekao je Mustafa.

U okviru konferencije organizovana je i panel diskusija o dijalogu Beograda i Prištine. Izvršni direktor instituta RIInvest, Ljmir xhsmatra da bi dijalog trebalo da se bavi pitanjima nestalih i kidnapovanih, kao i rješavanju problema penzija. On je optužio Srbiju da sabotira integraciju Kosova u međunarodne institucije.

“Do pomirenja ne može doći zbog stalne agresije Srbije u smislu lobiranja, u cilju stopiranja Kosova ka članstvu u organizacijama, kao što je bio slučaj sa članstvom u UNESKO, poistovećivanjem Kosova sa ISIS-om.”

Glavni urednik lista Koha Ditore, Agron Bajrami, smatra da je dijalogom nanijeta velika šteta Kosovu.

“Može se reći da je ovo ubistvo s predomišljajem demokratije. Kao posljedicu dijaloga imamo samo jednu partiju koja predstavlja Srbe na Kosovu, nema pluralizma. Srpka lista postupa na osnovu instrukcija koje dobija iz Beograda, istako je Bajrami.

Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose kaže da je dijalog pod snažnim pritiskom neformalnih grupa, među kojima, smatra on, ima i kriminlnih grupa, ali i bezbjednosnih struktura sa obje strane koje ne žele promjenu “statusa kvo”.

Osim političara i političkih analitičara konfeenciji je prisustvovao i značajan broj predstavnika NVO sa sjevera Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.