Da li će se i jedan od najtalentovanijih pjevača sevdalinki iz BiH pojaviti na “Nibet Festu”?

– Molimo Vas da nam se predstavite?

Ja sam Zanin Berbić rođen u Gradačcu 1996. godine, a odrastao i osnovnu školu završio u Tarevcima kod Modriče. Srednju Muzičku školu završio sam u Zenici, a trenutno sam student druge godine Muzičke akademije u Sarajevu na odsijeku za muzikologiju i etnomuzikologiju. Potječem iz dosta muzikalne porodice. Prvi nastup imao sam 2003. godine u okviru manifestiacija koje je organizovao KUD “Ševko Avdić” Tarevci. Prvi veliki nastup imao sam 2006. godine u Sarajevskoj Zetri pred više hiljada gledalaca. Nakon toga, poznanstvo sa Omerom Pobrićem donijelo mi je dosta uspjeha. Nastupao sam diljem BiH i inostranstvna. Među značajnije nastupe izdvojio bih solistički koncertu u Narodnom pozorištu u Zenici 2013, nastup u dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu itd. Do danas učestvovao sam na vise stotina koncerata i različitih manifestacija te sam ostvario preko stotinu studijskih snimaka.

– Odekle vam toliko ljubavi za sevdalinke?

Odakle tolika ljubav, ne bih znao precizno objasniti. Međutim, reći ću da sam od svojih najranijih početaka isključivo pjevao sevdalinke te pjesme u duhu sevdalinke. Vjerovatno je da je i genetika učinila svoje, jer su moji djedovi i nane uvijek bili privrženi toj našoj pjesmi te su je odlično i izvodili.

– Postoje mnoge definicije sevdalinki, možete li nam Vi reći šta su za vas sevdalinke?

Da. Postoje mnoge definicije sevdalinke. Međutim, one su mahom produkt subjektivnosti svakog čovjeka posebno. Svako tu pjesmu doživljava na svoj način te je u skladu s tim i definira. Ali pošto se ja pored izvođačke prakse, kao student etnomuzikologije sevdalinkom bavim i na istraživačkoj razini, najprivrženiji sam jednoj opštoj i najjednostavnijoj definiciji, a to je da je sevdalinka bosanskohercegovačka gradska tradicijska pjesma, oblikovana usmenom predajom s koljena na koljeno.

– Za razliku od novog muzičkog pravca pjevanja sevdalinki (Božo, Amira, Mostar Sevdah…), Vi ih izvodite na tradicionalan način, da li je to ista publika koja ih sluša?

Tako je. Kolege izvođači koje ste pomenuli privrženi su eksperimentalističkom pristupu sevdalinci, kako u aranžmanskom tako i u interpretativnom smislu. No ja sam više privržen jednom klasičnom načinu izvedbe te traganju za stilskim elementima starinskog pjevanja koje se danas rijetko čuje. Publika nije u potpunosti ista, ali je ne nedostaje ni na jednoj strani. Sve ima svoju publiku.

– Možete li nam u par riječi preneti pred ramazansku atmesferu u Sarajevu i Bosni?

U Sarajevu se blizina Ramazana uveliko osjeća, te se taj dragi gost s nestrpljenjem iščekuje.

– Da li vas možemo očekivati u Prizrenu i na „Nibet Festu“?

Svakako, prvom prilikom.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.