Da li postiti dan prije ili poslije Ašure?

‘Allahov Poslaniče, to je dan kojem židovi i kršćani povećuju posebnu pažnju!’ Na to je Vjerovjesnik, sallallahu alejhu ve sellem, odgovorio: ‘Naredne godine, ako Allah da, postit ćemo i deveti dan muharrema (tj. dan prije Ašure).'” Ibn Abbas kaže: “Poslanik, sallallahu alejhu ve sellem, nije dočekao narednu godinu.” (Muslim)

Citirani hadis aludira na to da je pohvalno postiti dan prije Ašure i time bi se post muslimana razlikovao od posta ehlul-kitabija. Prenosi se da je Ibn Abbas o postu Ašure rekao: “Postite i dan prije Ašure, razlikujte se od židova.” (Abdurrezzak, 4/287, Tahavi, 2/78, sa vjerodostojnim lancem prenosilaca.)

Dakle, post dana prije Ašure je legitiman po vjerodostojnom predanju i konsenzusu islamskih učenjaka.

Što se tiče posta nakon Ašure (jedanaestog muharrema), u tom kontekstu navodi se hadis u kojem stoji da je Poslanik, sallallahu alejhu ve sellem, rekao: “Razlikujte se od židova, postite dan prije i dan poslije (Ašure).” (Ahmed, 1/241, Bejheki, 4/287, sa slabim lancem prenosilaca. Vidjeti opaske na El-Musned, 4/52)

Pored slabosti u lancu prenosilaca, u citiranom hadisu spominje se ono što nije navedeno u vjerodostojnom predanju u kojem se spominje samo post prije Ašure, ali ne i poslije.

Ašura se može postiti na jedan od četiri načina:
1. postiti dan prije Ašure i Ašuru,
2. postiti dan prije, te dan Ašure i dan poslije,
3. postiti dan Ašure i dan poslije,
4. postiti isključivo dan Ašure.

Prvi način je potvrđen vjerodostojnim hadisom

Drugi način- navodi se u slabom hadisu, osim ako se time želi prakticirati post tri dana u mjesecu, na koji je poticao Poslanik, sallallahu alejhu ve sellem, ili se želi postiti zbog toga što je post u muharremu posebno vrijedan, kako se navodi u autentičnim predanjima. Imam Ahmed i drugi smatraju da je lijepo postiti sva tri dana ako čovjek nije siguran u početak lunarnog mjeseca, pa postoji mogućnost da dan Ašure bude prije ili kasnije. (Vidjeti: El-Mugni, 3/57, El-Medžmua, 6/407 i Mugnil-muhtadž, 1/446)

Trećem načinu- treba pribjeći ako osoba nije postila dan prije Ašure, da bi se, ipak, razlikovala od židova

Međutim, oko četvrtog načina postoji razilaženje među islamskim učenjacima, tj. da li je pohvalno postiti isključivo dan Ašure (bez posta devetog ili jedanaestog dana) ili je to, pak, pokuđeno. Hanefijski pravnici i imam Ahmed smatraju pokuđenim post Ašure na ovakav način. (Vidjeti: Šerhu Fethil-kadir, 2/350) Učenjaci hanbelijske pravne škole ne smatraju pokuđenim post Ašure zasebno. (Vidjeti: El-Insaf, 3/346) Prvo mišljenje je utemeljeno na jačem dokazu, te je otuda preče i bolje postiti dan prije Ašure, a Allah najbolje zna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.