Da li se odlažu izbori na Kosovu?

Tri nedjelje ostale su do isteka roka za prijavu stranaka za lokalne izbore na Kosovu, zakazane za 3. novembar, a  na najavu Prištine da će na glasačkim listićima biti obilježja Republike Kosovo, iz Beograda stiže odgovor da to neće prihvatiti i da bi u tom slučaju moglo dođe ili do bojkota izbora ili do njhovog mogućeg prolongiranja.

Zvanični Beograd podsjeća da su srpski i kosovski premijer dogovorili da izbori moraju biti statusno neutralni i da taj dogovor ne smije da se krši.

Da li će 3. novembra Srbi u većem broju izaći na lokalne izbore na Kosovu? Ukoliko se uskoro nešto ne promjeni i na glasačkom listiću ostanu obilježja Kosova vlasti u Beogradu nisu spremne da pozovu Srbe na glasanje. Rješenje problema moraće da se nađe u trouglu Beograd, Priština – Brisel.

“Ukoliko to ne bude tako, 27. će se susresti Dačić sa gospodinom Thaçijem i gospođom Ešton. Kasno je da se tada postigne konačan dogovor i tada može jedino da se možda dogovore o tome da se prolongiraju neki rokovi”, kaže Veljko Odalović, član pregovaračkog tima u Briselu, ali objašnjava da ne može da se produži jedna izborna radnja, a da se ne ugrozi ceo proces i zakonitost postupka.

Kakvu poruku uputiti Srbima na Kosovu? Pozvati ih na izbore ili na bojkot ako ne dođe do promjena na glasačkom listiću. Srpska vlast odluku mora donijeti što prije, smatra Oliver Ivanović iz Građanske inicijative “Srbija, demokratija, pravda”.

“Jedan jasan stav bi morao da izađe iz Srbije u kratkom vremenskom intervalu i taj stav će sasvim sigurno biti odlučujući za najveći deo Srba. To bi značilo da Srbija može da zatraži dve stvari, da Srbi oupšte ne učestvuju na ovim izborima ili da eventualno traži pomeranje rokova za pripremne radnje a samim tim i pomeranje termina za lokalne izbore”, kaže Ivanović.

Pregovori eksperata Beograda i Prištine poslije potpisivanje briselskog sporazima nisu proizveli i konkretne dogovore, od telekomunikacija i energetike do ostalih nerješenih problema bitnih za život ljudi na Kosovu. Vremena je sve manje a za dalje evrointegracije Srbije jedna od presudnih stavki biće i primjena dogovorenog između srpske i kosovske strane.

“Sem policije i integacije policije i pravosuđa, učešće na izborima je treći veoma bitan element na osnovu koga će EU procjenjivati uspješnost ovih pregovora i normalno korektnost i konstruktivnost parnera, u ovom slučaju Srbije.

Bilo kako bilo, ako do ovih izbora dođe, što je za očekivati, ili ne dođe odgovornost će biti podjeljena. Na nama je normalno da na vreme upozorimo da pod promenjenim uslovima mi ne možemo učestvovati i da u tom slučaju krivica nije na Srbiji”, kaže Ivanović.

Odalović dodaje da misli da ovako Priština želi da zamrzne stanje, da bude kao što je bilo 2009. godine.

“Bojim se da sa ovim što rade, Priština oko lokalanih izbora ona najdirektnije ruši temelje briselskog sporazuma.

Ovo je najvažnija tačka briselskog sporazuma. Kroz izbore koji bi trebalo da budu u skladu sa kosovskim zakonodavstvom”, kaže Odalović.

U Beogradu podsjećaju da ni na koji način nisu doveli u pitanje izborni proces, da su predali biračke spiskove, formirali mobilne centre u kojima se mogu evidentirati oni koji žele da glasaju ali da i druga strana mora da ispuni dogovoreno Centralnoj izbornoj komisiji Kosova do sada se registrovalo devet političkih stranaka koje okupljaju Srbe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.