Gazeta Ekspres: Postoji li pravna osnova za kažnjavanje onih koji ne poštuju mjere za suzbijanje pandemije?

Novčane kazne predviđene Zakonom o sprečavanju i kontroli zaraznih bolesti, protiv pravnih i fizičkih lica koja ne poštuju mere za suzbijanje koronavirusa iznose od 8 do 10 hiljada evra, piše Gazeta Ekspres.

Nakon porasta broja novoobolelih od koronavirusa nadležni organi na Kosovu upozorili su da će oni koji se ne pridržavaju mera biti sankcionisani u skladu sa tim zakonom.

Građane su na sankcije upozorili ministar zdravlja Armend Zemaj i premijer Avdulah Hoti.

Zemaj je na društvenim mrežama objavio da se prema „organima Sanitarnog inspektorata Kosova izriču novčane kazne, za fizičko lice od 1000 do 2000 evra, a pravno lice od 3000 do 8000 evra”.

Kako piše Gazeta, fizičko lice se kažnjava novčanom kaznom od 1.000 do 2.000 evra, a pravno lice novčanom kaznom od 3.000 do 8.000 evra, ako ne primenjuje opštu ili posebnu meru zaštite od zaraznih bolesti kada je to potrebno:

  • ako zaposli, odnosno drži aktivnom osobu za koju je utvrđeno da boluje od određene zarazne bolesti,
  • ako ne omogući nadležnom zdravstvenom organu da vrši propisane kontrole osoba.

Kazna za fizička lica iznosi 250 do 1.000 evra, za manje prekršaje:

  • ako odbiju da budu hospitalizovana i izolovana u zdravstvenoj ustanovi, odnosno u ustanovi koja je tu svrhu određena kada je bolesna ili kada se sumnja da je obolela o od neke zarazne bolesti,
  • ako se prijavi za zapošljavanje, tj. nastavlja aktivno da radi, iako ima zaznanja da boluje  od neke zarazne bolesti;
  • ako ne omogući nadležnom organu vršenje nepredviđenih zdravstvenih pregleda.

Fizičko lice kazniće se novčanom kaznom od 500 do 1.000 evra, za manje prekršaje:

  • ako obavlja odredjene aktivnosti bez prethodnog sanitarnog nadzora,
  • ako odbije da se podvrgne sanitarnoj kontroli.

Čak je i kosovski premijer Avdulah Hoti u ponedeljak, posle sastanka Odbora za koordinaciju procene stanja pandemije kovid-19, rekao da svako ko ne poštuje mere čini krivično delo.

Direktor Kosovskog instituta pravde Ehat Miftaraj rekao je za Radio Slobodna Evropa da je po Zakonu o prevenciji i kontroli zaraznih bolesti krivično delo čine samo oni kod kojih je utvrđeno testiranjem da su pozitivni na kovod -19, a nisu preduzeli mere za suzbijanje bolesti.

“Pozivi Ministarstva zdravlja, vladinih službenika da će biti pravnih posledica za ljude koji ne sprovedu te mere su više retorika bez pravnih efekata. Jedini način da država koristi mehanizme kojima raspolaže da kazni građane koji ne poštuju mere je odobravanje zakona”, rekao je Miftaraj.

On je podseti na odluku Ustavnog suda iz marta kada je odluka Ministarstva zdravlja proglašena neustavnom, navodeći da se “ograničenje osnovnih prava i sloboda može izvršiti” samo zakonom “koji je usvojila Skupština Republike Kosovo”.

Ponovio je da je Ustavni sud u svojoj presudi jasno stavio do znanja da su mere koje su u Zakonu o sprečavanju nuspojava, ali i niz mera koje je tada preduzela vlada Aljbina Kurtija proglašeni neustavnim.

Odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda na Kosovu takođe je reagovao, zahtevajući da se te kazne ne izvršavaju na bilo koji način, jer bi bile u suprotnosti sa odlukama Ustavnog suda.

U  cilju zaštite od kovida -19, Vlada Kosova na čelu sa bivšim premijerom Aljbinom Kurtijem, 23. marta je odlučila da zabrani kretanje građana i vozila, na osnovu dva zakona, Zakonu o sprečavanju zaraznih bolesti i Zakonu o zdravlju.

Ustavni sud je ovu odluku proglasio neustavnom, na zahtev predsednika Kosova, Hašima Tačija.

Nacionalni institut za javno zdravstvo registrovao je u ponedeljak 122 nova slučaja koronavirusa.

Trenutno je na Kosovu je 1.244 aktivnih slučajeva kovid -19.

Od 13. marta, kada su registrovani prvi slučajevi, kosovske vlasti registrovale su 2.799 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 49 preminulo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.