Japanci oborili rekord u kloniranju

Japanski naučnici su od jednog jedinog miša tokom sedam godina dobili 26 generacija kloniranih jedinki, što možda otvara put da se jednom u budućnosti naročito produktivni primjerci domaćih životinja masovno repliciraju, objavljeno je danas.

Prirodnim uzgajenjem stoke se, naime, ne može garantovati da će potomci imati iste kvalitete kao preci, ali klonirani organizmi predstavljaju savršenu kopiju, prenosi AFP.

Stručnjaci Centra Riken za razvojnu biologiju su zasad dobili 598 miševa koji su genetska kopija “originalnog” primjerka, što je dosad najveći projekat kloniranja sisara u svijetu, ističe vodja istraživanja Teruhiko Vakajama.

Japanski tim je koristio tehniku transfera nukleusa somatskih ćelija, pri kojoj je nukleus kloniranog miša, koji je sadržao sve njegove “genetske informacije”, usadjivan u mišiju jajnu ćeliju, čiji je nukleus prethodno uklonjen. Tako oplodjeno jaje je potom ubacivano u surogat majku, koja bi okotila kloniranu jedinku.

Dobijeni klonirani miš bi kasnije i sam postao donor nukleusa uz pomoć kojeg je stvaran novi klon.

Vakajamin tim je u svom radu koristio i hemijski agens, pod nazivom “inhibitor histon deacetilaze”, kao i neka tehnička dostignuća, što je sve omogućilo da se rekloniranje nastavi kroz toliko generacija bez ikakvih neželjenih bioloških posljedica.

Klonirani miševi su, izmedju ostalog, živjeli podjednako dugo kao i obični, a imali su i normalnu reproduktivnu sposobnost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.