Kosovo započelo pregovore za nabavku vakcine protiv Covid-19

Kosovo je započelo pregovore sa međunarodnim partnerima koji djeluju u oblasti zdravstva, kao što su Dječji fond Ujedinjenih nacija (UNICEF) i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) da obezbjede vakcinu protiv koronavirusa, nakon što se takva vakcina proizvede i kvalifikuje za ljudsku upotrebu, kažu zvaničnici Ministarstva zdravlja na Kosovu.

Trenutno se širom svijeta razvija preko 100 potencijalnih koronavirusnih vakcina. Dvadeset i jedna vakcina nalaze se u fazi kliničkih ispitivanja i sve zemlje ih pokušavaju dobiti.

Manje i siromašnije zemlje uglavnom traže vakcinaciju putem zajedničkih međunarodnih šema, poput COVAX-a pod vodstvom SZO, Koalicije za epidemijske inovacije (CEPI) i Gavi (Global Alliance za vakcinu i imunizaciju).

Do sada se projektu pridružilo 90 siromašnih država, a 75 bogatih izrazilo je namjeru da ga finansiraju. Prema WHO, ove zemlje zajedno čine 60 posto svjetske populacije.

Ova inicijativa ima za cilj da do kraja 2021. godine pošalje zemljama sudionicama dvije milijarde doza odobrenih vakcina protiv COVID-19.

Međutim, još uvijek ne postoji vakcina koja bi mogla da zaštiti milijarde ljudi, čime bi se istovremeno okončala pandemija COVID-19, koja je odnijela više od 650.000 života.

Upozorenja su da bi se takva vakcina mogla pojaviti kasnije ove godine.

Glasnogovornik Ministarstva zdravlja u Vladi Kosova Faik Hoti rekao je za Radio Slobodna Evropa da rade na osiguravanju vakcine protiv COVID-19.

„Ministarstvo zdravlja sarađuje sa međunarodnim partnerima koji djeluju u oblasti zdravstva (WHO i UNICEF) tako da se nakon što se vakcina proizvede i kvalifikuje za ljudsku upotrebu, može obezbjediti i za zaštitu građana Kosova od COVID-19 “, Kaže Hoti.

Nastojaćemo da broj vakcina bude što veći da bi u slučaju eventualne vakcinacije obuhvatila svaka kategoriju stanovništva koja spada u rizične skupine, rekao je Hoti.

Prema njegovim riječima, u ranjive skupine spadaju: hronični bolesnici, starije osobe, trudnice i druge kategorije koje su više izložene virusu, uključujući i zdravstveno osoblje.

Kada je riječ o financijskim sredstvima koja će se izdvojiti za vakcinu protiv COVID 19, ili drugim pitanjima uključenim u plan vakcinanacije, Hoti kaže da su to tehnički detalji i da može preciznije govoriti kada vakcina bude dostupna.

“O planovima vakcinacije obično se razgovara sa partnerima kao što su WHO i UNICEF, a prakse iz prethodnih godina, posebno od 2009, naučili su nas da je Kosovo čak i u to vrijeme bilo vakcinisano protiv virusa A-H1N1, poznatog kao svinjska gripa”, kaže Hoti.

Do sada je, dodaje Hoti, partnerstvo s međunarodnim organizacijama kao što su UNICEF i WHO bilo strateško.

Podsjeća da je 2009. godine, kada je razvijena vakcina protiv svinjske gripe, Kosovo bilo prva zemlja u regiji koja je dobila vakcinu zahvaljujući međunarodnom partnerstvu sa WHO.

„Nadamo se da će u budućnosti prilike biti takve i Kosovo će imati koristi od međunarodne pomoći, ali i od brige samih institucija da se pripreme za te stvari jer se očekuje da zahtjevi budu izuzetno veliki na tržištu.

“Naravno zemlje s najviše stanovništva i najrazvijenijih ekonomija uspijevaju biti prve koje će kupiti vakcinu”, kaže on.

Premijer Kosova, Avdullah Hoti, rekao je 5. jula da je Ministarstvo zdravlja dužno da izdvoji potrebni budžet za kupovinu moguće vakcine protiv COVID-19, u skladu sa protokolima Evropske komisije i SZO.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.