Mamurluk košta Evropljane 155 milijardi eura godišnje

Mamurluk zaposlenih nakon proslava praznika veoma je skup za evropske kompanije i društvo u cjelini i odnese godišnje 155,8 milijardi eura.

Ovo su rezultati izvještaja koji je za Evropsku komisiju uradio Centar za liječenje ovisnosti i mentalno zdravlje iz Toronta.

Svaki građanin Evropske unije stariji od 15 godina u prosjeku godišnje popije 12,5 litara čistog alkohola ili gotovo tri pića na dan, prenio je danas Euraktiv Srbija.

Količina koju u prosjeku popiju građani EU više je nego dvostruko veća od svjetskog prosjeka, pokazuju podaci iz izvještaja Svjetske zdravstvene organizacije iz 2012.

Istovremeno su britanski istraživači procijenili da mamurluk nakon konzumiranja pića za praznike košta britanski sektor biznisa 331,7 miliona eura godišnje. Jedno istraživanje u Britaniji, koje je obuhvatilo 1.500 ljudi, pokazalo je da oko 25 posto zaposlenih dan nakon božićne proslave u firmi radi manje od četiri sata dok 20 posto javi da je bolesno.


Za sada nema efikasnog lijeka protiv mamurluka, kaže profesorica Farmaceutskog instituta sa Univerziteta Utrecht Joris Verster koja je objavila brojne naučne radove na temu mogućih lijekova protiv mamurluka.

Kako je prenio Euraktiv Srbija, ona je istakla da je jedini način da se spriječi mamurluk “da se pije umjereno”. Nastojeći da umanji štetu od alkohola, EU je 2006. donijela strategiju kako bi pomogla nacionalnim vladama i drugima uključenim u borbu s tim problemom da koordinirano djeluju.

Međutim, 2013. nije donijeta nova strategija o alkoholu, kako je bilo prvobitno predviđeno. Nova Evropska komisija, koja je preuzela dužnost 1. novembra 2014. godine, do sada nije pokazala da se na tom pitanju radi.

U međuvremenu u Škotskoj vlada nastoji da ograniči potrošnju alkohola uvođenjem minimalne cijene po jedinici alkohola (MUP), međutim, taj zakon naišao je na prepreke.

Propisi o trgovini Velike Britanije i EU u principu dozvoljavaju određivanje minimalne cijene alkohola u maloprodaji u cilju zaštite zdravlja ljudi. Škotski zakon usvojen je bez glasa protiv u maju 2012. a MUP je ustanovljen na 50 penija po jedinici i zakon se sprovodi od aprila 2013.

Međutim, međunarodne organizacije trgovaca alkoholnim pićima pravno su osporile škotski zakon navodeći da ometa funkcionisanje jedinstvenog tržišta EU.

Škotska vlada očekuje presudu po tom pitanju ove godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.