Može li epidemija koronavirusa na Kosovu donijeti i nešto dobro?

Epidemija koronavirusa donela je zastrašujuće posledice za celu planetu, pa i za građane Kosova i Srbije. Strah od nevidljivog protivnika raširio se munjevitom brzinom i svakim slijedećim danom sve više prijeti da trajno promjeni način života i ustaljene navike svih nas.

I dok sa svih strana stižu tragične slike i loše prognoze, u cijeloj toj prilično mučnoj situaciji, ipak, može da bude i nečega dobrog.

Ništa tako efikasno ne ujedinjuje ljude, pa i one koji nisu prijatelji, kao što to čini zajednički neprijatelj. Bezbroj puta kroz istoriju to se pokazalo i postalo neka vrsta nepisanog pravila. Sada kad se smrtonosni virus uselio i u naše gradove, sela i ulice, kad osjećamo njegovo prisustvo i prijetnju svuda okolo, neki stari i izlizani sukobi i trvenja padaju u drugi plan, postaju nevažni kao lanjski snijegovi. Ili bi bar tako trebalo da bude.

Slika od prije neko veče kada su na mostu između Južne i Sjeverne Mitrovice gradonačelnici Bahtiri i Rakić zajedno poslali poruku o važnosti pridržavanja preventivnih mjera svim građanima, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, jedan je od slikovitih primjera ove priče. Nešto slično dan, dva ranije vidjeli smo i kada su kosovski Albanci u grčevitoj potrazi za brašnom potrčali u srpske prodavnice, koje davno nisu posećivali. Ovakvih situacija u svakodnevnom životu sigurno ima još i mnogo više.

Direktor tzv. Kancelarije za Kosovo u vladi Srbije, Marko Đurić rekao je da je u prethodne tri nedjelje organizovano 250 kamiona sa osnovnim životnim namirnicama za srpske sredine na Kosovu i da je isporučeno više od 2.500 tona osnovnih životnih namirnica, pa se, naglasio je, više pitanje snadbijevanja namirnicama u srpskim sredinama ne postavlja, i posebno napomenuo: “I da, ima i za komšije”.

Bivši državni sekretar SAD, legendarni Henri Kisindžer, upozorio je danas da koronavirus može izazvati ekonomsku katastrofu širom svijeta, koja bi pogodila više budućih generacija i poručuje da hitno treba početi sa planovima za novu eru, koja stiže sa ovim virusom.

I dok borba za spas planete traje i niko nije siguran od onoga što koronavirus sa sobom nosi, postavlja se logično pitanje – koliko prostora ostaje za novo kopanje po nekim starim ranama i za dalje širenje mržnje i sukoba.

Politička dešavanja u Prištinu, doduše, pokazala su prethodnih dana da pojedinci definitivno misle da su imuni na koronavirus, pa nesmanjenom žestinom nastavljaju sa borbom za lične i partijske interese. Kakve će to sve posljedice donijeti vidjećemo u danima koji slijede.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.