Ova djevojka može da ostane pod vodom duže od 6 minuta! (VIDEO)

Mlada Nišlijka Ljubica Trutić (19) je naizgled sasvim obična djevojka, studentkinja stomatologije. Međutim, ono što je izdvaja od ostalih djevojaka njenog uzrasta je to što je ona srpska rekorderka u ronjenju na dah, a pod vodom može da ostane duže od šest minuta!

Zbog toga, a i zbog svog atraktivnog izgleda, Ljubica apsolutno zaslužuje nadimak “Srpska sirena”, jer voda je za nju prirodno okruženje.

ŠESTA NA SVIJETU

Ona je nedavno na Svjetskom prvenstvu zauzela šesto mjesto s vremenom 6,17 minuta u statičkom ronjenu. Njena želja je da jednog dana postavi svjetski rekord koji sada iznosi devet minuta i dvije sekunde.

– Na tom Svjetskom prvenstvu, koje je bilo u Beogradu, sam postavila rekorde i u dužinskom, odnosno dinamičkom ronjenu, pa tako sad s perajima ronim 192 metra, a bez peraja 127 metara – kaže Ljubica za Telegraf.

Ona objašnjava koje sve discipline postoje u ovom lijepom, ali opasnom sportu.

– Ronjenje na dah se dijeli na bazensko i dubinsko. Bazensko se sprovodi, kao što sama riječ kaže u bazenu i tu ima dvije discipline, statičko ronjenje u kome takmičar pluta sa licem u vodi i mjeri se vrijeme koje može da ostane pod vodom, i dinamičko ronjenje sa i bez peraja.

– Tu se mjeri dužina koju može takmičar da preroni u bazenu s jednim udahom vazduha, a trenutni svjetski rekord za žene je 234 metra s perajima – kaže Trutićeva.

ZARONILA DO 42 METRA DUBINE

Lijepa Nišlijka se oprobala i u dubinskom ronjenju koje se sprovodi samo na morima.

– Za sada mi je rekord 42 metra sa perajima. Do te dubine sam se spustila, ali trenutno se ne bavim time, jer nema baš uslova. Ali planiram da i to uvrstim u svoj repertoar, jer sljedeće godine će biti timsko Svjetsko prvenstvo na Sardiniji, gdje će biti dvije bazenske discipline i dubinska – objašnjava Ljubica.

PADALA U NESVIJEST VIŠE PUTA

Ona kaže da ovaj sport može da bude veoma opasan kada se radi o dubinskom ronjenu, mada i na bazenu nije toliko bezazleno, jer može doći do komplikacija.

– Nekoliko puta sam izgubila svijest tokom ronjenja u bazenu, ali to je normalno, dešava se često na takmičenjima. Želiš da napraviš što bolje vrijeme i onda mozak ostane bez kiseonika i onesvijestiš se. Na sreću, uz nas su uvijek po dvojica ronilaca koji brinu o nama – kaže srpska sirena i dodaje:

-Dubinsko ronjenje je mnogo opasnije, jer može doći do fatalnih posljedica. Prije 20 dana jedan momak na Bahamima je poginuo jer su mu pukle alveole u plućima kada je stigao do 72 metra. Osnovno pravilo je da moraš da slušaš svoje tijelo – kaže Ljubica.

Ljubica je student stomatologije u Nišu i svoje obaveze na fakultetu usklađuje s trenizima, ali ističe da je teško baviti se ronjenjem na dah, jer je u pitanju skup sport.

– Ronjenje treniram tri puta nedjeljno, ali zato u ostalim danima radim na kondiciji, idem na kros fit, u teretanu, trčim dosta… Ovdje nije važno samo ronjenje, već i fizička sprema, jer što ti je puls slabiji, to imaš više vazduha – objašnjava Ljubica i ističe:

– Na žalost, nemam sponzora za ovaj sport, sve plaćam sama – i takmičenja i opremu koja je jako skupa, ali nadam se da će neko prepoznati moju želju i trud da budem najbolja na svijetu i da će pomoći malo.

– Želim da postanem šampionka svijeta i rekorderka, ali ima vremena za mene. Tek tri godine treniram ovaj sport i uvijek sam najmlađa na takmičenjima. Djevojke su uglavnom između 25 i 35 godina. Moje vrijeme tek dolazi – poručuje Ljubica Trutić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.